Keď tajomné vlny nepravdepodobnosti opäť naplnia petržalský priestor, ionizuje sa vzduch a z nepravdepodobnej priestorovej anomálie vyvstane signál, ktorý oživí nefunkčné časti elektronického mozgu kyber-mága, spomeniem si občas na fanfilmy. Fanúšikovské výtvory, ktoré vznikajú z čistej lásky k zobrazovanej látke…s nadšením, neuveriteľným zanietením pre vec, menším – než väčším – finančným obnosom a trochou toho talentu navyše. Star Trek dnes slávi 45 rokov existencie, tak prečo sa nepozrieť na niečo, čo z lásky k téme vytvoril zapálený duch fanúšikovstva.

Do dnešných dní som vám dávkoval výtvory fanúšikov v opatrných dávkach, tak aby neutrpela psychika nepripraveného. Vidieť hrať amatérskych hercov, či dokonca nehercov, na to treba byť často pripravený. Doteraz sme tu mali len veci, kde bola väčšina hrajúcich nejakým spôsobom zakrytá pred zrakom diváka. Tu helmy stormtrooperov, tam votrelec a predátor (takmer bez ľudskej účasti). Skrátka, celkom bezpečné pozeranie. Akonáhle však dôjde na živých, hrajúcich ľudí, dostávame sa na veľmi tenkú plochu, ktorú nemusí každý divák prežiť v zdraví. Avšak aspoň v našom nasledujúcom príklade by to bola večná škoda. Pravda, ešte predtým som mohol vytiahnuť animovaný seriál, kde jediným problémom bol monotónne dabujúci hlas kapitána, či veľmi podarenú, bohužiaľ však do dnešného dňa nedokončenú, epizódu vesmírnej lode Exeter. Nie, nebude to ani jeden z týchto (inak kvalitných) fanúšikovských počinov. Bude to iný, fanúšikmi točený webový Star Trek seriál.

Weobvý seriál, ktorý začal ako Star Trek: New Voyages (dnes Phase II), ma na svedomí James Cawley a Jack Marshal. Pracovať na ňom začali už v roku 2003 a prvá epizóda uzrela svetlo sveta v januári nasledujúceho roku (aspoň tak to tvrdí wiki). Tento internetový seriál si dal za úlohu zmapovať ďalšie dobrodružstvá vesmírnej lode Enterprise na jej päťročnej misii. A teda mapuje dobrodružstvá kapitána Kirka a jeho kumpánie. Práve menovaný James Cawley stvárňuje zároveň úlohu legendárneho kapitána. Hlavný problém, ktorý by mohol mať človek nezvyknutý na fanúšikovské kreácie, by mohlo byť práve obsadenie tejto klasickej zostavy novými tvárami. A priznám sa, skutočne to problém je – chvíľu, kým pristúpite na ich hru. Skrátka je tu niekto, kto sa hrá na kapitána Kirka, občas mu to ide lepšie, občas vôbec a to hlavne záleží na spolupracujúcich hosťoch. Na predstaviteľov by ste si aj navykli. Po siedmych existujúcich epizódach by to nebol problém. Problém však je, že okrem Kirka a McCoya sa nám príliš často striedajú niektoré úlohy. Treba si skrátka navyknúť a autori vám to niekedy nabúravajú. Čo sa im však darí, je pozývanie Star Trek veteránov (o.i. Walter Koenig, George Takei, Denise Crosby a ďalší) k tvorbe tohto seriálu, či už na strane scenára alebo hereckého obsadenia. Skrátka je to skutočná srdcová záležitosť.

Avšak dnes sme tu, aby sme si niečo povedali o epizóde s názvom World Enough and Time. Scenár majú na svedomí Marc Scott Zicree a Michael Reaves, pričom Zicree epizódu aj režíroval. Po nepodarenom teste romulanských zbraní sa Enterprise ocitá v akejsi medzi dimenzionálnej trhline. Sulu je spolu s ďalšou členkou posádky vyslaný na vrak jednej z romulánskych lodí. Avšak (ako to už chodí) anomália má nepriaznivý vplyv na transportér a tak sa Sulu vracia na loď o 30 rokov starší… A s dcérou.

O 30 rokov staršieho Sulua nehrá nikto iný ako George Takei (teda originálny predstaviteľ tejto postavy) a jeho skúsenosti sú na celej epizóde poznať. Jednak on sám vystihol svoju postavu výborne, avšak i ostatný členovia predvádzajú asi svoje najlepšie výkony v celom seriály do týchto dní. Samozrejme, stále nie sú ich výkony shakespearovské, avšak sú oveľa lepšie a akési kompaktnejšie. Samostatnú zmienku si určite zaslúži i Christina Moses, ktorá stvárnila Suluovu dcéru Alanu – jej výkon nemôžem nazvať inak ako kúzelný a skutočne si takmer skoro celú epizódu ukradla pre seba. Napriek týmto krásnym dokonalostiam sa však epizóda nevyhla niekoľkým hluchým miestam, ktoré mohli pokojne ostať niekde v strižni. Či kritizovať, nie úplne dokonalé stvárnenie legendárnych postáv (lenže čo sme si povedali o tolerancii voči fanfilm obsadeniu? :) ). Avšak nie je to nič, čo by v konečnom dôsledku kazilo výborný zážitok z tohto Star Treku. Áno, nebojím sa povedať, že čo do obsahu, toto je skutočný Star Trek – so srdcom a postavami, ktoré si človek dokáže obľúbiť.

Kto ma sociálne sleduje (eh), tak už určite postrehol, že som túto epizódu neraz odporúčal. A dnes sa opäť zopakujem – keď vidieť nejakú epizódu z fanúšikovskej série New Voyages/Phase 2, len jedinú, tak potom jednoznačne „World Enough and Time“!

P.S.: Youtube video je rozdelené na 5 častí, ale odporúčal by som skôr stiahnuť alebo zhliadnuť online na príslušných linkovaných miestach kompletnú epizódu. Youtube tu slúži skôr na ilustráciu ako skutočné pozretie :)