Dnes si, milé děti, povíme příběh o šíleném kouzelníkovi, který měl spadeno na dvě malé děti. Pojmenoval jsem ho jako Příběh Orfeovy kletby. Bojíte se? A co teď? Když takhle udělám sirkou… škrt… sssss… tak se bát budete. Správně. Teď už se určitě bojíte. Nebojte se, je to jen obyčejná sirka. Čeho byste se ale bát měli: Tmy. Té se aspoň bojí všichni v populárním seriálu Are You Afraid of the Dark, podle kterého vznikla v roce 1994 počítačová hra. A o ní si něco povíme v následujících několika odstavečcích.

Dnešní příběh je interaktivní. Proto bude vyprávění poněkud netradiční. Kde se vzala, tady se vzala, Terry. To jste vy. Hrajete za děvče. To je fajn, protože to ve videohrách není tak časté. Váš bratr se jmenuje Alex. Dnes večer jste se spolu s Alexem rozhodli vyrazit za dobrodružstvím k Orfeovu paláci. Ano, přesně tam! Co, že nevíte, co je Orfeův palác? To je opuštěné divadlo, ve kterém údajně straší. Proto jste se tam rozhodli jít. Krátce před půlnocí. A to jste neměli dělat. Orfeus totiž stále žije, a co hůř, je šílený. Zešílel. Nejdřív vás přivítá, to ještě netušíte, co se bude dít, a pak se to stane! Co se stalo? Vlastně, co se to má stát? Hned vám to povím. Šílený Orfeus… už jsem vám přece říkal, že je šílený… unese vašeho bratra, přenese ho neznámo kam, zmizí před vámi a divadlo s Terry a Alexem uvnitř zamkne na dva západy. To je šílené, souhlasím.

Takže je to takhle. Terry, tedy vy, je sama samotinká v místnosti s egyptskými artefakty, s kouzelnickými předměty a skoro žádnou šancí na útěk před kouzelníkovými špinavými úmysly. Orfeus z vás chce udělat nebožtíky v dopředu „bočnutém“ představení, tzn. skončí to veselou smrtí vás i Alexe. K tomu má dojít o půlnoci, takže času není nazbyt! Musíte udělat kolečko v místnůstce plného různého harampádí a zjistit, jak se dostat ven. Takzvané „kolečko“ uděláte několika klikanci vždy, když se kurzor myši změní v šipku. Naštěstí se z věštecké koule dozvíte nápovědu od bývalé asistentky… A útěk na svobodu se zdá být nasnadě. Pár kroků po místnosti, kliknutí sem a ještě pro jistotu jinam otevře dveře vedoucí do vedlejší místnosti. Tarotové karty o vaší nevyhnutelné smrti lhaly. Alespoň prozatím.

Jak zjišťujete na vlastní oči, Orfeův palác není plný pavučin, natož pavouků, ani není zdevastovaný, či jinak „vybílený“. Exponáty příšer jsou na svých místech – některé se dokonce po těch letech ještě hýbají! Herci už svůj plat ale zřejmě neuvidí – divadlo je přece oficiálně zavřené. Vypadá to, jako kdyby se o půlnoci mělo konat představení. To se vlastně koná! Orfeus neblafoval. Půlnoc se blíží a při každém vyřešeném úkolu dochází kouzelníkovi trpělivost. Po muzeu hrůzy se začínají pohybovat nestvůry z jiného světa a na Terry, tedy na vás, je, abyste jim zatrhli tipec. Neandrtálce se zbavíte ještě docela snadno, ale jak dostat na kolena mumii? Pokud vás dostihne dřív, než na to Terry přijde, kamarádi ze seriálu Are You Afraid of the Dark vám poradí! Neřeknou vám jak úkol přesně udělat, pouze naznačí, v tomto případě řeknou, co asi mumie nerada, a při procházce divadlem na to zcela jistě po chvíli přijdete.

Co tedy Are You Afraid of the Dark: The Tale of Orpheo’s Curse (kompletní název hry) přesně je? Interaktivní film, adventura pro všechny generace, logická hra ve stylu Atlantis a ještě možná něco navíc. Hraje se příjemně, má parádní atmosféru, dokonce si nemusíte lámat hlavu s používáním věcí na všechno, protože hra sama rozhodne, kdy je předmět ve vaší kabelce k užitku. Je to hra s velmi aktuálními herními mechanismy, moderní hra z herního středověku, dalo by se říct. Naštěstí je velmi zachovalá, plně namluvená s pěknou grafikou a spustitelná i na moderních Windows.

Doporučuje pět z pěti kouzelníků.