Simovia, Simáci, Sim ľudia, skrátka Will Wright zas raz obohatil hráčsky slovník o pomenovanie malých elektronických ľudkov. Aj keď, neviem ako vo vašom okolí, u nás sa skôr udomácnilo pomenovanie „Slimák“ :-) Nuž, a ako každý hráč vie, „slimáci“ si žijú vo svojom pokojnom Sim svete až do okamihu, keď im do ich životov zasiahne vyššia moc. Takto si nejako žili aj moji „slimáčikovia“, už asi pol roka, než som sa dostal k prvému datadisku. Datadisky k Sim hrám majú vôbec v povahe trochu oživiť záujem o hru. Lenže čo môže byť nové v prípade dodatkov k tretej Sims hre? Predsa dobrodružstvá v šírom svete!

Neostávalo mi nič iné, len si opäť sadnúť do špeciálne pripraveného prístroja, ktorý má po dlhej dobe nečinnosti opäť prepojí s mojim avatarom. Nie je tajomstvom, že Sims hry už od prvých dní považujem skôr za akési podivné RPG. Niektorí so mnou súhlasia, iní neveriacky krútia hlavami. Jednoducho by som to opísal asi takto: máš svet, vytvor si avatara a snaž sa v ňom existovať ako sa ti páči. Skrátka, RPG ako vyšité. Viac – menej. Spojenie s avatarom bolo nadviazané (veľmi hrubá podoba na reálny predobraz, len asi tak o 40 kilo lahšia, holt, je jednoduchšie donútiť simáka behať, ako seba samého – smutné :-) ), zdá sa úspešne. Opäť sa ocitám v tom dokonalom „wrightovskom“ svete.

v Shang Simla sa jazdí (ako inak) na bicykli

Hopsa hejsa do Brand…, vlastne do sveta! „Cestovní horečka“ alebo po našom „World Adventures“ je datadisk, ktorý nechá slimákov pocestovať si do rôznych kútov sveta. Ale nejedná sa o žiadnu tradičnú dovolenku, to by bol kardinálny omyl. Namiesto toho dostaneme akúsi Sim variantu dobrodružstiev pána Jonesa, či slečny Croftky. Čakajú vás tajomstvá, hrobky a hádanky. Nie nadarmo som spomínal, že pre mňa boli Sims hry vždy RP hrami. Tento datadisk to totiž krásne zaklincoval. Máme tu hrobky (inak povedané dungeony), v ktorých číhajú pasce a postup ďalej závisí na riešení jednoduchších, či zložitejších hádaniek. A podľa všetkého by to simáka mohlo stáť aj život! K dispozícii sú tri svetové destinácie, samozrejme simovského štýlu, vzdialene založené na reálnych protikladoch. Máme tu Čínu, Egypt a Francúzsko. Prvé kroky simMicka tak viedli práve do mystického miesta zvaného Shang Simla nachádzajúceho sa v simČíne.

Hmm, že by sa tu skrýval vstup do hrobky?

V Shang Simla ma to vyhodilo v tzv. „základnom tábore“, čo je v tomto prípade príjemné miesto v čínskom rustikálnom štýle. Moje prvé kroky viedli okamžite k nástenke, kde sa dala nájsť nejaká tá príležitosť na dobrodružstvo. Samozrejme, že sa i našla. Ktosi potreboval získať artefakt z neďalekej hrobky. Každý simDobrodruh však vie, že sa neoplatí chodiť do kobiek naprázdno, a tak som sa zastavil i na miestnom trhovisku. K dispozícií tu je tovar rôzneho druhu – od miestnych kníh, jedál, obchod s artefaktmi, až po zmiešaný tovar. V prvom rade som nakúpil sušené jedlo, stan a (pre istotu) sprchu v plechovke (no čo, veď hovorím, že sme v SimSvete :-) ). S touto výbavou som sa vybral za dobrodružstvom.

Prvá hrobka bola relatívne jednoduchá, vždy bolo jasné kam sa postaviť, kde čo potiahnuť alebo stlačiť. Pasce prakticky žiadne. Našiel som tak niekoľko artefaktov a kopec starých mincí. Tie sa dajú vymieňať za špeciálne tovary u miestnej obchodníčky. Avšak ich dostupnosť závisí na dĺžke vášho víza. To sa zvyšuje práve získavaním bodov za plnenie spomenutých úloh. Keď už toto nebude pre vás dostatočne RPG, tak už potom neviem. Mimochodom, nechýbajú ani toľko „obľúbené“ úlohy „prines x počet nejakej veci“. Medzi tým všetkým som nechal ešte svojho simMicka (znie to skoro ako „simík“ ;-)) naučiť sa bojovému umeniu, meditoval v miestnych záhradách, aby sa nakoniec vrátil domov.

Strkať ruky do dier by sa nemuselo vyplatiť alebo izo-RPG ako vyšité ;-)

Kde ma už samozrejme čakala práca. Ako som zistil, dva (sim)dni treba čakať, aby sa simík mohol opäť vydať do sveta. V práci však čakalo ďalšie prekvapenie – nová príležitosť na zvýšenie platu. Vedenie ma posiela na skusy do… Číny. To predsa nemôžem odmietnuť! Avšak, bude treba tých pár dní počkať.

Dočkal som sa – opäť v mysticky prekrásnej Shang Simla. Pracovné povinnosti zneli jednoducho – zoznámiť sa s niekoľkými miestnymi obyvateľmi. Splnené. Prečo sa však hneď vracať domov. Ďalší kúsok do skladačky „World Adventures“ predstavuje fotenie. Keď už som v tej Číne, kúpil som si aspoň nejaký lacný fotoaparát. Nové možnosti treba vyskúšať. Čo vám budem hovoriť, prvé fotky nestáli za veľa a nízky „fotografický skill“ mi prakticky neumožňoval výber druhu fotografie, ani zoom, skrátka nič extra. Lenže cvičenie robí majstra… platí to u všetkých simích vlastností, platí to aj o fotení…

Príroda ako z Baldurovej brány! ;-)

Systém sa odpája od avatara…
…odpojenie úspešné…

Niet toľko času, avšak to čo som doteraz videl v Číne, ma u hry opäť udržalo na celkom slušný čas. Keď si predstavím, že ma ešte čakajú dve krajiny, so svojimi špecifickými možnosťami, musím len konštatovať – pekný datadisk nám v EA pripravili. Aj keď treba povedať, že sa mi podarilo naraziť na jedeného nepríjemného chrobáka – pri vstupe do stanu sa mi slimák zasekol a absolútne prestal reagovať na svoje okolie. Celkom to naštve, hlavne pokiaľ nemáte už dlhšie uloženú hru. Stalo sa to zatiaľ len raz, takže pevne verím, že to nie je nejaký vracajúci sa fakt.

Tak teda dovidenia nabudúce z Egypta a miesta zvaného Al Simhara. :-)