Funkce a design

Tak jsem si tu věcičku už také vyzkoušel. Je to v podstatě to, co jsem očekával. Větší verze iPhone se všemi funkcemi a báječnou plynulostí, který zajištuje 1ghz procesor, kvalitním technickým zpracováním a designem, jak je ostatně u Aplu zvykem. Aplikace na iPhone jsou plně kompatibilní a další jistě budou rychle přibývat, tentokrát přímo na tento přístroj. Integrovaná čtečka knih funguje bez problému, ovládá se velmi jednoduše a velikost fontu lze libovolně menit. Youtube funguje. Čistě flash stránky ovšem dělají problém, většinou naskočí černý obraz, jakožto memento Jobsovy umanutosti. Multitasking, který tak rozvášňoval už uživatele mobilů od Applu (čemuž jsem se smál), by ovšem tohle velké zařízení na 100% využilo, zvláště plánované plně podporované kancelářské aplikace(iWork), proto tu komedii kolem jeho absence nechápu. Tedy přesněji, nechápu, proč tam není rovnou, když má být v příštím update OS. Virtuální klávesnice funguje překvapivě dobře, díky velikosti rozhodně žádný problém s psaním i delších textů. Stačí chvilička a člověk si poměrně rychle zvykne. Fotogalerie je funkční a zároveň efektní. Přehrávání hudby má samozřejmě Apple v malíčku. Prý skvěle funguje prohlízečka komixů, s plynulým zoomováním na jednotlivá políčka(lze nastavit i funkční a inteligentní autoprohlížení), bohužel tu jsem nějak nestihl vyzkoušet.

Zobrazení

9,7“ IPS display s rozlišením 1024x 768(ano, 4:3 strikes back) je na vynikající úrovni. Výborně podsvícený LED display si zaslouží známku nejvyšší kvality, za podání barev by se nemusel stydět leckterý „velký“ televizor. Na normálním denním světle je vše jasné a zřetelné, škoda, že jsem ho nemohl vyzkoušet na přímém ostrém slunci, protože toto zařízení je jednoznačně určeno svým pojetím hlavně ven. Člověk by řekl ideální na válení po louce a koukání na filmy, ale zde musím varovat, iPad zatím rozhodne nepřehává všechny video formáty( H.264 a mpeg-4 variace, na titulky zapomeňte). Jinak mu HD video nečiní žádný problém a na tomto displeji, na který koukáte většinou z velké blízkosti, je to zatraceně sexy. Google Maps taktéž zobrazení perfektní.

Ovládání

Kdo má iPhone nebo iPod Touch, je doma, jen bych dodal, že na velkém displayi jsou gesta a ovládání celkově ještě příjemnější. Vše je velmi intuitivní, je jasné, že časem by člověk nějakou pihu na kráse našel, ale celkově nemám námitek, tohle mají v Applu už dávno zmáklé.

A nějaké ty hry…

Jobs se tomu prý dost dlouho bránil a museli ho přesvědcovat, že tohle jako ano. A dobře udělali. Hrál jsem sice jen 2(v základu je jich ale více), ale v podstatě spokojenost. Pinball se ovládal úplně klasicky, tažením prstu se pružinou vystřelí kulička a dotyky prstů na stranách ovládáte levou a pravou dolní páčku. Za 3 sekundy pochopí i opice. Asphalt 5 je závodní hra, znamá z iPhone neukazuje sice 100% výkonu, ale beží to v HD a opět maximální jednoduchost. Hra sama dokonce přidává plyn, takže stačí držet iPad přes sebou, otáčet jím jako volantem a klepnutím prstem kamkoliv se brzdí, přičemž hra reaguje i na intenzitu stisku. Je to poměrně zábavné i když je jasné, že to není na nějaké celodenní dovádění, vzhledem k únavě rukou. Ale k tomu není ani iPad určený, hry jsou spíše bonusem k jiným funkcím. Nicméně iPad má rozhodně dostatečný výkon na náročnejší hry(GPU PowerVR SGX 535 ), jen čas ukáže jestli toho někdo dokáže využít.

Co hned praští do očí

Jde o příliš uzavřený systém, který není zrovna nakloněný nějakým výměnám informací. Tedy jiným než si stáhněte z internetu přímo do něj. Chybí USB, což považuji za největší chybu. Apple prostě ukázal nejpoužívanějšímu propojení současnosti vztyčený prostředník. Čtečku karet také neočekávejte. Zřejmě si v pěkné fotogalerii máte prohlížet, jen předpřipravené wallpapery, nebo fotky Jobse stažené z netu ;)
Ale teď vážně, v Apple se alespoň trochu ťukli do čela a rádi vám krabičku prodají zvlášt . Díky, díky, ó velký Steve. Jen doplním že iPad Camera Connection Kit umožňuje potom i připojení dalších USB zařízení, včetně klávesnice.
Nemá webkameru! WTF? To co má dnes snad i nejposlednější notebook vyrobený na koleně za tržnicí nemá tohle jinak luxus evokující zařízení? No, tak hlavně že to má nepostradatelný kompas, po tom asi touží každý už od dětství.
Syndrom opatlanosti, dle očekávání 120%. A to jsem mel čisté ruce. Při představě, že jím svačinu a surfuji u toho, skončí dobrých 20% na displayi. Nebo když se zpotí ruce. Tohle je dost nepříjemná věc. Buď nosit stále hadřík, nebo se poohlédnout po nějaké velice kvalitní(aby nekazila obraz a dojem) ultratenké fólii.

Koupit či nekoupit?

Tady záleži na osobních preferencích. Pokud někdo chce skvěle vypadající a fungující multifunkční zařízení a zvykne si na určitá omezení a pár zvláštností, ať klidně investuje. Ziská tím pouhých 680 gramů vážící přístroj na surfovaní, čtení knih(zvláště když si člověk uvědomí ceny samostatných čteček), komixů, nepřekonatelný Apple Store, filmy, hry a výdrž skutečně avizovaných 10 hodin(vyzkoušeno). Plus možnost využívání iPhone aplikací, které se blíží pěkným 200 000. To co iPad umí, umí tradičně skvěle. Mimochodem modely s plnohotnou GPS jsou už v přípravě.

Pokud ale chcete elegantní všeuměl, na kterém budete moci jak pracovat, sdílet data, komunikovat přes kameru, tak se bavit, bez nějakých omezení, pak zapomeňte, jakýkoliv notebook v této cenové kategorii splní tyto funkce, ne tak komfortně a efektně, ale lépe.

Mě zařízení na první dojem nadchlo, ale zatím rozhodně počkám, než se vychytají mouchy(něco jako u prvních iPhonů), ale hlavně, co na to ostatní výrobci. Dovedu si představit třeba něco od HTC, možná ne tak krásně rychlé a plynulé, ale s mnoha funkcemi navíc a bez různých omezení.