Třetí International skončil a opět překonal hranice a posunul mnoho latěk do výše. V návaznosti na třetí díl deníčku Dotaře přináší slibovaný rozhovor s českým streamerem Martym.

Na svém Facebookovském profilu máš napsáno, že jsi zapojený projektu Dota2.cz. Co všechno pro web děláš?

Ahoj. Ano je to tak, u webu DOTA2.cz jsem dá se říct od samého začátku. Dříve jsem webu věnoval spoustu času a spoleně s Ankerkem jsem se starali dá se řícto o všechno. Psal jsem novinky, adminoval turnaje, občas grafika, zkrátka vše co bylo potřeba. Nyní už tolik času nemám, takže se bohužel věnuji jen streamu a turnajům.

Mohl by jsi web stručně představit? Jak dlouho existuje? Neztratí se u vás úplný začátečník?

Web DOTA2.cz je určený pro všechny hráče Doty 2 z Česka a Slovenska a funguje už skoro 3 roky. Máme tam spoustu užitečných informací jak už o itemech, hrdinech tak i o samotné Dota 2 scéně. Na webu je vše přehledně zpracované, takže se tu neztratí ani nováček, pro které je tento web hlavně dělaný. Jako ty třešničky na dortu bych chtěl na webu vyzvednout Stream, o který se pravidelně snažím a komentuji světové turnaje. Dále velmi aktivní fórum, SIG (Single Instant Game) možnost zahrát si privátní hry jen s hráči z CZ/SK. A v neposlední řadě Guidy (návody pro nováčky).

Máte na Dota2.cz nějaké plány do budoucna (např. co plánujete pro čtenáře), co by jsi tady mohl prozradit?

Jsem typ člověka, který nerad slibuje věci dopředu aniž by věděl, že budou na 100% uskutečněny. Takže v tento moment můžu prozradit jen to, že se budu na plno věnovat streamu a pokusím se ho dostat na vyšší úroveň.

Pokud je mi známo, tak u komunity jsi především známý jako komentátor turnajů. Jak jsi se k tomu dostal? Jak dlouho už na sobě pracuješ? 

Nevím jestli jako komentátor, spíše jako Administrátor turnajů. Až déle jsem se dostal ke komentování. No co se týče začátků, tak jsem se do toho opřel z jediného důvodu. A to z toho, že tu nebyl nikdo v CZ/SK kdo by to dělal. Mrzelo mě, že ostatní národy mají svůj stream v rodném jazyce a my ne. Takže jsem to nějak zkusil a začalo mě to bavit. Až se z toho stala úplná závislost.

Jsi momentálně jediný na české scéně? Máš konkurenci? 

No pokud se nepletu, tak moc aktivních streamerů, myslím tím lidí, kteří komentují světové a české turnaje, nikoli public hry, tu není. Ale i kdyby byli, tak bych to určitě nebral jako konkurenci, ale naopak jako výpomoc.

Máš svého oblíbeného komentátora, popř. svůj vzor?

Už od Doty 1 jsem miloval TobiWana a tak je to i nadále. Toby je pro mě osobnost neskutečných velikostí. Už jen co dokázal, rozhodnout se jako mladý muž odstěhovat se z Austrálie do Německa a věřit tomu, že to komentování vyjde, to chce trochu odvahy. Ale abych tu jen nebásnil o TobiWanovi, tak poslední dobou velmi rád sleduju Ayeseeho, je to asi díky jeho skvělému “golden voice”. Má výbornou barvu hlasu a když koukám na jeho streamy, připadám si jako při sledování NHL.

Co člověk potřebuje, krom počítače a znalosti Doty samozřejmě, aby mohl začít a dělat to co ty?

Zapotřebí je samozřejmě i výborný internet, ale jsem si jistý že sem otázka nesměřovala. Pro to aby člověk něco dokázal ať už v Dotě nebo osobním životě, je zapotřebí jít tvrdě za svými sny a neohlížet se okolo. Být trpělivý a když to nevyjde napoprvé, tak to pořád zkoušet. Připadám si tu jak nějaký mentor s motivačními proslovy, ale je to tak! Sice o sobě nemohu říct, že jsem toho moc dokázal, ale snažím se a snažit se budu.

Pamatuješ si na Silviczechka? 

Samozřejmě že ano. Silva býval náš (DOTA2.cz) oficiální streamer. Škoda jen, že už neměl čas dělat to co ho bavilo a lidé měli rádi.

Jak bys ohodnotil svoje komentování? Snažíš se analyticky hodnotit situaci nebo preferuješ spíše výbušný styl jako Tobi? 

Co se mě týče, tak o sobě nemohu říct, že jsem nějaký analitik Doty. Hodně lidí o mě ví, že Dotu hrát moc neumím, respektive umím, ale nechápu jak je možné, že vždycky nafeedim :D Spíše ty situace prožívám a snažím se do komentování vložit co nejvíce emocí.

3QUULU5 a Marty v herně DISTRICT Prague při TI3

Na tohle se dá asi těžko odpovědět, ale snažíš se zaměřit na zkušené hráče nebo spíše na začátečníky a při streamu vysvětluješ, proč je tohle důležité nebo proč to hráč udělal? 

Snažím se streamovat pro všechny. Ale jelikož mě sleduje většinou hodně nováčků, tak se i snažím jím něco poradit, když zrovna znám odpověď.

Tvůj nejoblíbenější hrdina, hráč a team? 

Na hrdinu je hodně težké odpovědět ale mezi oblíbené patří: QoP, Pudge, Crix, Rubick. Co se týče týmu a hráče, tak tady bych to asi rozdělil na dvě části – CZ/SK a světová scéna. Ze světa je to asi NaVi a Dendi společně s Puppeym. Dříve byl mým nejoblíbenějším hráčem Vigoss s jeho legendární qopkou.

V CZ/SK je těžké vybírat. Nejoblíbenější tým opravdu nemám, protože jich tu moc stálých není, ale kdybych měl říct nejsympatičtější tak asi Gunrunners, už jen pro to jak dlouho drží pospolu a opravdu se snaží. Z hráčů vybírat to je snad ta nejhorší otázka. Je jich spousta a hlavně já mám rád každého. Kdybych měl pár jmen jmenovat tak asi: Sajgon, Vilik, Paja, Circa, 3QUULU5, Gollik, bože a mohl bych pokračovat do nekonečna. Opravdu, mám rád každého.

Tvůj prostor pro “shoutout” na konci jestli chceš. 

Tohle asi pojmu trošku jinak a chtěl bych pozdravit Hejkyho – kamrád, kterého znám od mala a teď spolu neskutečně kalíme v barech. To mi připomíná ještě pozdrav pro Verču z Bolingbaru Pouzar v Českých Budějovicích, za to jak krásně točí pivo. A ještě nakonec Ankerkovi, za to jak skvělou práci odvádí při vyvíjení DOTA2.cz

Odkazy na Martyho: Twitter   VODs   Stream   Facebook