mxcplogo-oficial-de-rec-4-apocalipsis-original

K novému dílu Rec jsem už od oznámení přistupoval s lehkou skepsí. Trojka totiž snad víc zkurvit nešla a já se obával, že to samé se stane i s pokračováním. Už předem musím říct, že takového průseru se zde nedočkáme, ale i tak Apocalipsis nedosahuje kvalit fantastické dvojky.

Předpokládám, že už dávno nastala doba, kdy můžu vyspoilovat konec dvojky. K nastínění děje čtverky totiž musím prozradit událost, která se stala v předchozích dílech. Nádherná reportérka Angela Vidal jako jediná přežila masakr v činžáku, spolu se dvěma členy zásahové jednotky. Všichni tři se následně ocitají na staré lodi, která je má izolovat do té doby, než si vědci ověří, že jsou čistí a pokud možno vytvoří protilátku, která virus zneškodní. Jak už to tak ale bývá, něco se strašlivě pokazí a na lodi nastane neuvěřitelný masakr, plný krve, střev a démonů.

Zásadní prvek oproti předchozím dílům (kromě trojky) je to, že film už není točen found footage stylem, tedy tak, že někdo v rukách točí ruční kameru a ostatní na něj neustále řvou, ať už ji konečně vypne. Ne, celý film je točen naprosto klasickým stylem, ale tím to pro mě ztrácí značnou část atmosféry a jistý punc „realističnosti“, kterou měli první dva filmy. Z filmu se kompletně vytratila hororová atmosféra, a stal se z něj klasický zombie splatter, kdy hlavní hrdinové s křikem pobíhají po lodi a občas je někdo sežrán nebo je nějaký zombík rozstřílen.

Co mě na filmu neskutečně sralo, byli často používané počítačové efekty, třeba u výstřelů ze zbraní nebo u zombie opic, které vypadají naprosto otřesně. Připadalo mi, jakoby byli vytaženy z Resident Evil 2. Abych ale jenom nekritizoval, gore efekty jsou odvedeny skvěle, stejně jako masky všech zombíků.

Rec 4 ani zdaleka nedosahuje kvalit prvních dvou dílů, ale rozhodně si nezasluhuje takovou kritiku, jaké se mu dostává. Pokud vypnete mozek, dostane se vám celkem zábavného zombie filmu, který stojí za to shlédnout alespoň kvůli pohledné Manuele Valesco.