alien isolation

Alien

Ačkoli jsem si toho za letošek moc nezahrál, rozepsat se o herních dílech současného roku se přesto pokusím. Takže, jaký byl z mého pohledu rok 2014?

No, už začátkem roku jsme si mohli nainstalovat úžasně znějící návrat Might and Magic, o kterém se dá minimálně říct to, že naprosto převálcoval díl devátý. Vesmírný odpad se vrátil se jménem Earth Defense Force 2025, úspěšně, s ještě lepším zpracováním než posledně. Vrátil se i Thief a způsobil když ne senzaci, tak minimálně bolehlav, to když si spousta hráčů uvědomila, že se to na jejich kraksně nerozjede. Z akčních hrdinů se letos vrátil Rambo. Následovalo smutné zjištění: bohužel, už to není ten hrdina, ke kterému bysme chtěli vzhlížet. Zato South Park, jenž se vrátil skrze obrazovku počítače, se povedl, a jak by taky ne, když na něm dělali tvůrci seriálu. Dark Souls se vrátil v prvním pokračování a s ním i nenáviděná obrazovka You Died, bez níž by Dark Souls byl jen další obyčejnou rubačkou. Dokonce i Warcraft se vrátil, alespoň na kartách, dokonce digitálních a zaznamenal velký zájem hráčů, snad možná proto, že je oproti Coraabii jednodušší na pochopení?

Vrátily se i příšerné Lego hry.

Rok plný návratů, takový byl rok 2014. Dokonce se vrátil někdo, do koho byste to nikdy neřekli: Tex Murphy! Jeho návrat byl, ale i nebyl některými zcela pochopen. Důležité je, že JSOU hráči, kteří byli rádi, že Tex nezavěsil svůj klobouk a bič na hřebík. Wolfenstein nesmí v „roce návratů“ chybět a nechybí! Zato DOOM se neukázal. Bethesda má totiž jiné priority, např. opravu bugů ve svých hrách. Simulátor diktátorů na tropickém ostrově Tropico je taktéž zpět v pátém dílu, prvně s funkcí multiplayeru, kde se bohužel nedá hrát za utlačovaný lid. Tak možná příště. Vrátil se Peter Molyneaux (bez projektu Miloš) s 22 plechovkama a jednou „božskou“ hrou, navazující na experimentální, značně šílenou, vpodstatě hodně nudnou, ale zato zajímavě vypointovanou Curiosity. Po dvaceti letech (!) se vrací na „místo činu“ Wasteland. Falloutovská hra ve světě apokalypsy, kde přežít znamená umět se vyznat ve hraní RPG. Autoři Legend of Grimrock se po vzoru Dungeon Master II vrátili s pokračováním, které není jen v podzemí. Zatím pouze v jedné epizodě se vrátil Dreamfall Chapters. S třetím Infamous se vrátil druhý syn na čtvrtý Playstation. Vrátil se stařičký Gauntlet. Podesáté. Nám všem to bylo jedno. A ostatním nejspíše jakbysmet.

Jeden z představitelů sedmdesátých let, mimozemský Alien, se letos vrátil vymazat vzpomínky na Aliens: Colonial Marines, ať už byly špatné nebo dobré (ve skutečnosti by měly být dobré, jelikož jde o dobrou hru). Povedlo se, nepovedlo se to? Mix názorů značí, že jednohlasný úspěch se nekoná!

Shadow Warrior a Civilizace se rovněž vrátily, Dukovská akce podruhé, Civilizace snad již po dvacáté, počítáme-li i různé modifikace jako Alpha Centauri, Colonization nebo Master of Magic. Z éry černočerných dosových obrazovek se vrátily, taktéž po x-té Jagged Alliance, a ani tentokrát to nebylo ono – bez bratrů Sirotkových se to, zdá se, nemůže plně povést.

Vrátila se do latexu oděná knihovnice s brýlemi, a jak jsem napsal o prvním dílu na KK, a ani tentokrát to nemůžu nezmínit: je skvělá, a že taky tak vypadá! A stejně si myslím, že vznikla jen proto, aby podle ní mohl vzniknout ještě skvělejší cosplay.

Vrátily se Želvy ninja, cowabunga dude!

Psát o Call of Duty a jejím návratu má myslím stejný význam, jako psát o tom, že příští rok vyjde hra na PC.

Guitar Hero vstal z mrtvých a vrátil se pod kódovým jménem Rocksmith 2014. Masterchief a Assassin’s Creed se vrátili, několikrát v tomto roce. Far Cry je zpět s novým, ještě šílenějším, záporákem. A že už pomalu nešlo udělat šílenějšího záporáka, než toho ve trojce, který umí zpaměti odříkat definici šílenství.

Přes síť PSN se vrátil Suikoden 2, sběratelský kousek, jehož cena na Ebayi se pomalu šplhala až tak vysoko, že si lidé v Sony začali říkat, že by bylo lepší, kdyby hru začali prodávat na vlastním digitálním jarmarku. Třebas i jen za mrzký peníz.

Byl oznámen návrat všemi milované série King’s Quest. Ken a Roberta Williamsovi se na chvíli vrátili, převzít zcela zaslouženě cenu za ikonický přínos hrám na letošních, ne zcela příšerných, Game Awards.

Nestihl se vrátit Armikrog.

A ještě zbývá jmenovat nějaké ty průšvihy za rok 2014 a můžeme pomalu otevírat šampaňské:

– počáteční nefunkčnost Driveclub

– korupce na herně novinářské scéně

– Metal Gear Solid V: Ground Zeroes má jen desetiminutovou hrací dobu a přitom jde o hru, která se prodávala kolem tisícovky. Jeho Metacritic hodnota (tedy průměr recenzí) je okolo 75 procent.

– vydání herního titulu Broken Age: Vyšla jen polovina hry

– F.E.A.R. Online je podle většiny fandů Almy průšvih

Na konci článku mám takový nepříjemný pocit – takové svědění v žaludku -, že v roce návratů obrovsky chyběl jeden titul. S číslovkou tři, říkáte?