D-d-demolačná čata preletela oknom. Zachcelo sa jej presvedčiť ma o PCčku starom. Ale houby! Demolačná čata, kde tí ľudia na to chodia. Demá to mali byť, nič viac a nič menej. Ko-ko-konzola. Ako mi to ťažko z huby lezie. Poviem vám jedno – nie som stavaný na podobný druh zábavy, ale na druhej strane, niečo na tom bude. Aký má teda pocit storočný Pcčkár po dvoch dňoch konzolového testovania?

Asi vás sklamem, ale celkom konzervatívny, s poznámkou, že naďalej mi najviac vyhovuje PC hranie a hry. Och, už teraz počujem ono – však si nič nevyskúšal? Ba, vyskúšal, dve hry a nejaké tie demá. Mám v tom jasno! Sú hry, ktoré by som na PC nikdy nehral, ale na tej konzole sú zábavné a človek si ich akosi podvedome užíva. Napríklad hneď tu z ruky, Ratchet & Clank… na PC nikdy! Ale v tomto prípade, na tej (relatívne) veľkej obrazovke to bola parádna jazda – aspoň zatiaľ. Stále si však musím zvykať na to ovládanie, ani ten rok s PS2 mi skrátka takmer 20 ročný klávesnica+myš návyk tak ľahko nevymaže. Čo už taká zábava nebola je hra menom Uncharted, prvý… nudááááááááá. Neviem kde je problém. Tematicky istotne zaujímavé, pretože podobné honby za pokladmi čohokoľvek, bývajú väčšinou zaujímavé. Či už hľadáte poklady na Striebornom jazere, v Egypte alebo…alebo trebárs niekde v Spojených štátoch, eh – vždy je to aspoň trochu zábava. Herne nevýrazné, zle ovládateľné (?), nezaujalo a vrátilo ma to späť k Ratchetovi. Teda až po tom, čo som odskúšal pár demoverzií a jedna z nich bola priamou konfrontáciou s PC verziou…

Ghostbusters: The viedogame. Vizuálne dosť podobné (a ja naozaj neriešim, či to má alebo nemá nejaké vyhladzovanie hrán, to mi bolo vždy úplne ukradnuté), akurát PS3 verzia sa – narozdiel od tej PC – plynulo hýbala. Najväčší rozdiel bol opäť v ovládaní…a zase sa ukázalo, že stará, dobrá kombinácia nemá konkurenciu. Áno, moja chyba, ale nezabúdajte, že tento článok je práve pohľadom dlhoročného PC hráča. Naozaj, i pri tom sekaní PC verzie na dvojjadrovom procesore, bolo chytanie duchov, mierenie…skrátka mnohokrát jednoduchšie a bezproblémovejšie. Dvojicu demo duchov som chytal takmer pol hodinu… Napriek tomu by som si asi vybral práve PS3 verziu, keďže nemá problém s plynulosťou.

Ostatné demoverzie potešili tiež. Stretnutie s lepšou NHL po rokoch naozaj poteší, to musím uznať aj ja. Len…ok, o ovládaní už nepadne ani slovo :-). Zvykať si, zvykať si, zvykať si, ako povedal istý súdruh a nechal sa uložiť do sladkokyslého nálevu. Čo ma však nadchlo podobne ako spomínaný Ratchet, bolo demo na Dirt 2. Teda nie som žiadny autičkár, ale toto ma v pravde ohromilo. Aj keď, možno to má na svedomí veľkosť obrazovky a nie kvalita hry :-) Na to si skrátka musí dávať človek pozor. Totálne oblbnutie zmyslov.

Brutal Legend, to je jeden extra ťažký oblbovák. Prezentácia – výborná. Zvuková stránka – ešte lepšia. Vtipné, zábavné – určite áno. Hrá sa to? Priateľne. Z časti taká diablovka, z časti iný strategicko-podivný mix. Podobné vyvražďovačky sú väčšinou neuveriteľne nezábavné, za čo môže hlavne neustále sa opakujúce vybíjanie osadenstva herného sveta. Čo by mohol byť kameň úrazu aj tejto hry, ale… demo bolo parádne!

Celkové dojmy? Krása, paráda a bolia ma ruky! Au. To snáď ani nie je možné. :-) PC naďaľej ostáva mojou hlavnou záujmovou i hernou platformou, o tom niet pochýb. Akurát sú hry, ktoré si určite rád zahrám na konzole ako na počítači. A naopak… bol by som debil, keby som hral DragonAge na PS3 – napríklad. :-) Skrátka, jeden má zas to a druhý zase tamto… a všetci dohromady sa aj tak budeme baviť!

Mimochodom…mám teraz začať nadávať na majiteľov Xboxu? Hmm, neviem v tomto som nový… ;-)))