doom-4-chainsaw

Můj názor na letošní Electronic Entertainment Expo je ten, že většina konferenciérů nezklamala. Bylo to opět zajímavé, sledovat konferenci za konferencí, odhalení za odhalením, sem tam lehké (ale lidské) zaškobrtnutí, něco na pobavení, a opět nějaký ten moment, kdy se nám, hráčům, zastavilo během nádechu srdce. Tohle vše umí skloubit zdárně dohromady jen E3ka.

Od loňska držím tradici pořádně se u konferencí najíst cukrovinkami a dostat do sebe ty nejsladší lihoviny na světě. Někde dole by měla být připíchnuta fotka mého hodovacího menu, včetně Mountain Dew (leckde na Zemi zakázaná z důvodu korupce ledvin). No a pokud ne, tak to svedu na svoji lenost, neboli prokrastinaci – která postihla celou moji generaci, čili není ani důvod se tomu vzpírat.

Potěšil mě konkrétně Doom, Fallout 4, Mirror’s Edge 2 (Catalyst tomu říkat nebudu, fuj, ani kdyby mi DICE začali vyhrožovat), Last Guardian, Uncharted 4 a Deus Ex: Mankind Devided (mechanický apartheid rulez). Dreams zaujal, i když si nejsem vůbec jistý, jestli se to bude i hrát. Nadšený jsem i ze slibu zahájení prací na Final Fantasy 7 remaku pro PS4, čímž si Square Enix nejspíš chce vyzískat nějaké ty body pozitivní karmy, které tak moc potřebuje po neúspěších a odkladech budoucích a jistě i legendárních dílů Final Fantasy. O Shenmue jsem už dřív slyšel a chtěl si ho zahrát, ale Dreamcast si kvůli dvěma hrám kupovat nechci. Shenmue 3 ale každopádně může být velmi zajímavou hrou a tak jsem rád, že na konferenci Sony došlo k zahájení jejího Kickstarteru a ještě více jsem potěšen, že trvalo jen devět hodin, než bylo dvoumilionové hranice dosaženo. Síla Sony? Tady je důkaz její fyzické přítomnosti. Ehm.

Prý úžasná, ale zatím o ní víme jen málo, No Man’s Sky byla přítomna též. Jen její představení na konferenci Sony bylo takové, zvláštní, jako kdyby ani nechtěli její tvůrci hru v rozdělaném stavu ukazovat. Wheee, tady je tohle, tady můžete tohle a tamto jsou roboti na té právě vygenerované planetě, a hele tady plavou ryby, i když senzory slíbily absenci života, a jako tahle planeta nepatří mezi ty lepší, přísahám. Konec ukázky utínající sliby o obchodování a dalších bombově znějících věcech nepochybně inspirovaných u starších her žánru, do něhož spadá No Man’s Sky.

Zklamal mě Division. Vážně, tahle hra mě v minulosti pokaždé nadchla. Poslední video bylo dosti velké WTF, podtržené divným (stoprocentně falešně znějícím) voicechatem. Nic se nedalo pochválit. Vše vypadalo buďto stejně anebo dokonce možná hůře. Nevím. Už to mělo vyjít. A nebo neměli nic ukazovat.

Ještě na chvíli zpět na začátek. Fallout 4 mě potěšil fantasticky vypadajícími věcmi jako je sestavování vlastních zbraní, stavění zařízení ve stylu Wheel of Time a nejvíc mě dostalo ujištění, že každá hloupost, kterou ve světě Falloutu najdete, půjde dál použít, pokud ji adventurně spojíte s jinou věcí. Tohle jsem moc a moc chtěl už u třetího Falloutu, kde sbírání krámů během prohledávání radioaktivitou nasáklých toalet bylo naneštěstí jen velkou ztrátou času. Chápu montatatatanu, když píše, že tomu něco důležitýho chybí. Vypadá to, že něco opravdu ano. Ale co? Něco, co mě chytne za krk, omlátí to se mnou chodník a pak mi řekne, že se mi to jen zdá, tudíž mě to ani trochu při tom mlácení nebolelo. Něco na ten způsob. Něco šokujícího, co změní sérii Fallout v něco, o čem bude Ondra řvát ze sousedního domu ještě druhé pondělí. Riskantní a přitom ve výsledku maximálně uspokojivý krok. Třeba možnost být největším zlounem všech dob, co si dává politickou korektnost k snídani a následně ji posílá za zpěvu hymny do nejhlubších prostor té nejodpudivější žumpy. Možná bysme Falloutu 4 věřili víc, pokud by ji měl na starost Obsidian, dost možná ano.

Jako hru letošní slavnosti videoher bych viděl Uncharted 4. Živě hranou ukázku (a že ji hráli živě, o tom nás Naughty Dog myslím přesvědčili více než dost) na letošní E3 považuji za další dosažený milník v historii videoher. To se prostě musí vidět. Hrdina svižně projíždí bohatým a do posledního detailu mistrovsky propracovaným prostředím, a že projíždí a projíždí a mezitím se na obrazovce stihne zobrazit tolik baráků a vůbec krajiny, že by to u jiného titulu vystačilo na celou hru! Naughty Dog slíbili ukázat něco, co jsme ve hrách ještě neviděli. Splnili to na výbornou. A to jsem ještě neviděl prodlouženou ukázku hratelného dema na E3. Ani nevím, jestli se na ni hodlám podívat. Nechci si dopředu kazit překvapení. Ale člověk na internetu si pak přečte něco o blátu a Uncharted, a neví, jak se k tomu má postavit. Nicméně, vyhledal jsem si to a… no posuďte sami. Uncharted nám bude při hraní trhat tělní orgány. Velmi pevně doufám, že do té doby, než poslední díl Uncharted vyjde, bude volně k dostání dostatečně účinná tělní zbroj pro hráče.

Pod čarou: Namísto tohoto článku tu měl být Mash Up. Bohužel, nikdo z kriplů nic (publikovatelného) nevyplodil, tak sem alespoň hážu tohle moje zhodnocení. Pokud mě bude následovat nějaký jiný kripl, budu jen rád.