Gabe Newell je frajer. Nejen že vybudoval Valve a Steam, on si chodí ještě s J.J. Abramsem na pódia a dráždí fandy filmem podle Half-Life a Portalu. Vedle toho také občas zajde na nějakou vysokou školu a střihne si tam menší přednášku. Nedávno byl na Lyndon B. Johnson School of Public Affairs a člověk lituje, že má přednáška jen necelou hodinku. Newella bych mohl poslouchat hodiny. Tenhle článek neberte jako nějaký komplexní rozbor jeho přednášky, spíše jako takové vypíchunutí subjektivně nejzajímavějších věcí. A že jich bylo.

– Steam je podle odhadů Newella asi čtvrtý největší žrout bandwidthu na světě. Včetně zemí, nejen služeb typu Netflix. Desítky milionů uživatelů a v některých případech desítky GB u her dělají svoje…

– Valve roste každý rok zhruba o padesát procent. Už od založení. Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Práce a management

– Newellovi se nelíbí tituly a pozice. Jsou podle něj nepřítelem produktivity a znemožňují plné využití všech relevantních schopností člověka. Někdo je třeba animátor. Umí i něco jiného, ale jeho oficiální pozice ve firmě mu dělat něco jiného než animace neumožňuje – prostě to “není jeho práce”.

– “Management je skill, ne kariérní cesta.”

– I když se někomu něco povedlo a dělá to dobře, tak je na dalším projektu motivován dělat něco jiného. Neustálé opakování úkonů (například dělat na každé hře od Valve pořád to stejné) vede k rutinně, monotónnosti a ne tak dobrému výkonu.

– Valve nemá žádné oddělení pro kontrolu kvality.

– Nemá ani marketingové oddělení. “Máme jednoho chlápka, který si říká viceprezident marketingu, protože to lidi mate, když s nimi mluví.”

– Předchozí práce prvního programátora Valve byla “manažer bufetu s lívanci”. Podle Newella to je pořád jeden z nejkreativnějších programátorů v celém průmyslu.

Kanceláře

– Gabe nesnáší kancelářské kóje v open spejsu a na začátku všem zařídil kanceláře. Postupem času zjistil, že v nich vlastně nikdo nebyl. Lidi se slézali u jiných, v zasedačce a pracovali v přirozeně vzniklých skupinách. Ze začátku se mu ta idea nelíbila, ale nechal lidi pracovat tak, jak chtějí a zjistilo se, že samostatné kanceláře produktivitu a kreativitu spíše tlumily.

– I sám Gabe sdílí kancelář se dalšími dvěma lidmi. Každý si ale může dělat kde chce a když chce někdo kancl, dostane ho a může si ho zařídit podle sebe.

– Všechny stoly jsou na kolečkách, takže se kdykoliv může kdokoliv sbalit a za patnáct minut se přesunout k jiné skupině lidí.

– Novým zaměstnancům trvá šest až devět měsíců, než se naplno aklimatizují na pracovní návyky Valve. Obzvláště velký problém je prý s lidmi z filmového průmyslu, do kterých je vtloukána jen a pouze jejich role a titul a nic jiného nesmí.

Pousouvání neviditelných hranic v Half-Life

– V prvním Half-Life udělali to, že střelba do zdi tvoří díry, což bylo na tu dobu neobvyklé a posilovalo to pocit uvěřitelnosti. Jednoduchý vztah: něco udělám – nějak se to promítne do prostoru okolo mě. Když to pak testovali, tak viděli že testeři do zdi kreslí svoje jména kulometem a řekli si, že na tom něco bude.

– V Half-Life 2 si zase hrozně dlouho hráli s očima aby působily realisticky a aby to vypadalo tak, že postava se na vás nejen pořád dívá, např. při rozhovoru, ale že si je vědoma toho, kde v prostoru se nacházíte. Výsledkem byly uvěřitelné postavy. I když to prý pak neuměla většina hráčů definovat, v podvědomí byli přesvědčení, že je hra zábavnější, protože má lepší postavy. I když nevěděli přesně proč.

Free To Play a Team Fortress 2

– V případě free to play her (TF2) se jim výrazně zvedly zisky, protože do hry se dostalo desetinásobně více lidí a utrácení hráčů bylo více než trojnásobné, než kdyby hru pořád dál prodávali klasickým způsobem.

– Hráči TF2 tvoří desetkrát víc obsahu, než zaměstnanci Valve.

– Čistý zisk několika málo nejvýdělečnějších hráčů, kteří vydělávají na svým předmětech do TF2, je 500 tisíc dolarů ročně.

– Když systém předmětů do TF2 spustili, tak “rozbili” PayPal, se kterými to pak museli nějak vyřešit. “PayPal si snad myslel, že takové obří množství peněz po tak malých částkách a tak rychle přibývající musí být za drogy, protože co jiného by to bylo. My jsme jim pak museli vysvětlit, že to nejsou drogy, ale že dělají čepice.” :)

– Valve prý také ví, že někteří vývojáři z konkurenčních herních studií vydělávají víc peněz tvorbou předmětů do TF2, než svou normální prací u konkurence. “Ok, to je divné”.

________________________________________________________
Jestli umíte anglicky natolik že rozumíte mluvenému slovu, tak vřele doporučuju mrknout na celé video: