Pohádka co není od Pixaru. George Cloony, ale nejsou to Dannyho parťáci a Maryl Streepová není blond?

„Pokud jste přežraní pokračování Toy Story a Cars, tak podívejte se na Fantastického pana Lišáka!“ S tímhle výkřikem do tmy jsem se snažil přesvědčit okolí o kvalitách filmu. Nyní je čas předat osvětu i lidem co nevylézají z domu. :)

Pravda i mě ten název napoprvé přišel jako zapomenutá a nepovedená pohádka od Disneyho, ale stačilo pár sekund záběrů a já klikl na tlačítko Play. Fantastický pan Lišák působí jako závan čerstvého vzduchu na LAN párty. Proč?
Krom toho že to na LAN párty zatuchle smrdí, tak první co vaše oko upoutá je zpracování v podobě stop motion (Neverhood, Wallace a Gromit, Ovečka Shaun, Finfárum), které se dnes používá méně a méně. Vyfotíš, lehce pohneš s postavou/předmětem, repeat. Celovečerní stop motion se vetšinou točí několik let, u Fantastického pana Lišáka začali přípravy už v roce 2004 a vyšel 2009 (dalším příkladem může být Wallace a Gromit: Prokletí Králíkodlaka, který se taky točil 5 let).
Film nabízí dost odlišných postav, že si tu najde každý svou oblíbenou zvířecí postavu. U mě zvítězil doslova hipsterský synek pana Lišáka, který je zkrátka … jiný. Dostal mě i Kylie vačice se svýma očkama. Postavy zvířat jsou vytvořené s těmi nejmenšími detaily a zároveň mají plynulé lidské pohyby. Někomu se to nelíbilo už v traileru, já to přímo „žral“.
Pokud jste příznivci originálního znění, tak uslyšíte George Cloonyho a Meryl Streepovou (ale je to taky dabing), ale klidně zkuste i ten český, s kterým jsem byl nadmíru spokojen. Snad jen byla škoda, že několik anglických nápisů zůstalo nepřeloženo (pro ty co angličtinou nevládnou, samozřejmě).
Těšte se i na několik vtipných situací, které vám připomenou třeba i sami sebe. Vypíchnu situaci, kdy si dvě znepřátelené strany posílají dopisy s podmínkami výměny zajatců a i když se navzájem znají, používají písmenka vystřižená z novin pro zachování identity.
Pro koho Fantastický pan Lišák je? Jako dobrodružná komedie je pro cílovku Kultury Kriplů. Jako rodinná pohádka je i pro děti a rodiče. Ty moje byli také nadšení, i když se za dítě moc nepovažuji. Dal jsem 5* a víc referencí ze sebe nevysoukám.
Svět se dělí na 2 skupiny lidí. Jedni lidé zavrhnou film už při prvním obrázku, druhá skupina film miluje.