Dříve se prohlížeče předháněly v tom, kolik stránek zobrazí korektně. Nedávno se předháněly v tom, kolik zbytečných funkcí mají navíc. Dnes je tématem dne bezpečnost. Co bude příště? Vzhled? Proč se prohlížeče nezlepší ve směru, který by pro uživatele znamenal úsporu času, námahy a zlepšení pohodlí při brouzdání po internetu?

Uživatel internetu je nutně vázán na webový prohlížeč. Ať už máte Internet Explorer, Firefox, Operu, Safari, nebo cokoliv jiného, pořád tomu spousta věcí chybí. Prázdné místo na trhu si někteří uvědomují a vznikají tak projekty jako Flock, který si nechá říkat „sociální prohlížeč“. O co vlastně jde? O bezproblémovou integraci různých služeb přímo do prohlížeče (do Flocku), přes který poté můžete jednoduše nahrávat své fotky na flickr, nebo psát na blog. Všechny věci bez nutnosti navštívit příslušnou stránku, přihlašovat se a poté vykonávat požadovanou činnost. Je tento způsob cestou? Ano, ale to jsou jen první ohnutá stébla trávy, než vyšlapaná cestička, natož tak jasně osvětlená cesta, kterou by se měli ostatní ubírat.

V dnešní době je prohlížeč neuvěřitelně hloupá věc. Neumí vlastně vůbec nic. Jen vám ukazuje ty stránky, o které si sami řeknete. Prohlížeč by měl spolupracovat s ostatními programy i se systémem samotným. Pokud například budu chtít kamarádovi odeslat zajímavý obrázek emailem, musím jít na email, kliknout na „Napsat email“, poté vyplnit komu to chci poslat, předmět a poté tam vložit odkaz na samotný obrázek. Proč to nejde tak, že na obrázek jedoduše kliknu, vyskočí na mě menu, kde si vyberu odeslání emailem, vyskočí na mě druhé menu, kde mi to automaticky nabídne tři lidi, kterým posílám emaily nejčastěji, já jednoho vyberu, nabídne mi to malé okno pro můj komentář a voila… Email je na cestě. Nebo proč prohlížeč nepozná přezdívku mého kamaráda v diskuzi a kliknutím na tu přezdívku mi nenabídne několik možností komunikace – reagovat na příspěvek, napsat zprávu po icq, napsat email, zavolat přes Skype apod. Stejně tak telefonní čísla. Hledám nějakou firmu, najdu ji v seznamu firem a proč prohlížeč nerozezná telefonní číslo, které mi ihned nabídne k vytočení přes Skype? Nebo kliknutím na adresu firmy automaticky nenabídne naplánovanou trasu z mého bydliště do sídla firmy (přitom bude samozřejmě počítat se všemi objížďkami, uzavírkami apod.). Dalších příkladů by se našly tisíce. Chci například vylepšit počítač, řekněme zvýšit ramky. Proč si prohlížeč automaticky nevytáhne informace o hardwaru, nezjistí jakou mám základní desku a nedoporučí vhodné paměti? Výpis pamětí by byl jen z mého oblíbeného e-shopu, prohlížeč by mi ukázal jen ty co jsou aktuálně skladem a jedním kliknutím bych si je objednal. Proč tohle dnešní prohlížeče nedělají? Protože jsou hloupé.

Přijde doba, kdy budou internetové prohlížeče důležitější než operační systém. Na internetu trávíme více času než kdy jindy, internet spousta z nás nevyhnutelně potřebuje k práci a spousta lidí jej využívá i k zábavě. Pokud se ale má (plnohodnotný) internet etablovat všude, je třeba, aby se prohlížeče vyvinuly a začaly nabízet poněkud pokročilejší funkce, než pravěká gesta myši, či pěkné, ale nepraktické ovládání hlasem. Spoustu příjemných věcí si můžu do prohlížeče nainstalovat formou doplňků, které ale nejsou ideálním řešením, jejich velký počet zpomaluje práci, nedají se pořádně přizpůsobit a vlastně ani přesně nedělají to, co chci. Kdy vznikne prohlížeč, který uživatlům porozumí? Za pět let? Za deset let?