„Get ready to shield yourself! Get ready to shield yourself…“ Pódium sa farbí do studených farieb pod nátlakom reflektorov. Osoby usadajú za nachystané hudobné inštrumenty a z mikrofónu sa ozýva: „get ready to shield yourself, grab your sap and your heaters, get ready to shield yourself, On the night of the lotus eaters.“ Nápadný, vychudnutý chlapík s fúzami, v saku a tmavých pruhovaných nohaviciach, akoby nepatriaci do súčastnej doby nám takto oznamuje, že dnešná noc bude výnimočná. Bude plná Nicka Cavea.

Melódia a disharmonické zvuky sa na pódiu bili o pozornosť davu celú noc. Doslova. Nick Cave a Warren Ellis skákali po pódiu, narážali do seba chrbtami, striedali nástroje jedna radosť. Austrálčan s takmer tridsaťročnou kariérou, nenapodobiteľným barytónom a textami siahajúcimi svojou komplexnosťou a temnou hĺbkou za hranice populárnej hudby, ovládli pódium hokejového štadiónu Sparty na dve hodiny. Pot tiekol odvšadial, ale energia nemizla a hutnosti takéhoto zážitku sa vyrovná máločo. Cave prišiel publiku hlavnepredstaviť nový, štrnásty album Dig!!! Lazarus Dig !!! (z ktorého zahrali s Bad Seeds 8 z 11 skladieb), väčšina večera však patrila osvedčeným klasikám. Tam bolo aj poznať, že publiku ešte neprešiel nový album do krvi, ale staršie skladby spievali všetci s Caveom. Jediným malým sklamaním bol trošku nevybalancovaný sound, keď celkový dojem bol občas viacej „heavy“ a dunivý, než sa počítalo. Hlavne jemnejšie prvky občas zanikali v distortion efektoch( napríklad pri skladbách Midnight Man a Nobody’s Baby Now), ktoré naozaj napratali nielen na gitary, ale aj klávesy a husle.

Celý večer sa niesol prevažne v rytme rýchlejších skladieb, pri ktorých Cave dokazoval nielen hlasom, ale aj pohybovými kreáciami, že do starého železa rozhodne nepatrí. Predsalen, koľkokrát v živote uvidí človek poskakovať na pódiu týpka, ktorý vyzerá ako majiteľ kasína z 19. storočia? Fanúšikovia sa postupne dočkali melódií z väčšiny albumov (aj keď osobne ma trochu zamrzela absencia akejkoľvek skladby z albumu No More Shall We Part). Tupelo rozpútalo búrku, Red Right Hand (jedna z najlepšie a najatmosferickejšie zahraných skladieb večera) obklopovala červená žiara reflektorov a zdvihnuté pravé ruky fanúšikov, The Mercy Seat prefrčala ako keby človek sedel vo vlaku plnom žialu a agónie, pomalá The Ship Song umožnila zúčastneným si trochu vydýchnuť, len aby sa mohli energicky „vyskákať“ na Papa Won’t Leave You Henry.

Večeru sa nevyhlo samozrejme aj niekoľko podarených hlášok z úst Cavea, ktorí najprv zúčastnených privítal najprv ako „people of Prague and surrounding areas“ následne sa opravil na „people of republic“ a na tretí pokus, mu to už vyšlo s Czech republic. Vtipné bolo aj venovanie The Mercy Seat týpkovi v prvej rade, ktorý podľa Cave na každom pražskom koncerte vykrikuje „play the mercy seat“. Po prvých 15 skladbách sa kapela na moment odobrala z pódia, len aby sa vrátila a odohrala prídavok v podobe štyroch skladieb s takou pompou, ako by v ten večer ešte len vyšla prvýkrat na pódium (tú energiu najmä Caveovi nemožno nezávidieť) a spustila dve energické skladby z predposledného albumu, následne tvrdú Hard On For Love z roku 1986 a na záver prídavku baladu Into My Arms. Kto po tejto skladbe odišiel urobil chybu, po chvíli totiž prišiel druhý prídavok v podobe Lovely Creature (falzetové backvokály v podaní Micka Harveyho a Warrena Ellisa budili úsmev na tvári) a záverečnej temnej skladbe Stagger Lee.

Po dvojhodinovom nášupe sa australský rocker rozlúčil a na tvárach fanúšikov bolo jasne napísane slovo – spokojnosť. Koncert sa skutočne vydaril napriek menším problémom s ozvučením a ostáva len teda čakať na ďalšie turné. Na záver, pre tých čo sa nezúčastnili setlist, aby mali ďalší dôvod závidieť:

01. Night Of The Lotus Eaters
02. Dig Lazarus Dig!!!
03. Tupelo
04. Today’s Lesson
05. Red Right Hand
06. Nobody’s Baby Now
07. Midnight Man
08. The Mercy Seat
09. Deanna
10. Lie Down Here (And Be My Girl)
11. Moonland
12. The Ship Song
13. We Call Upon The Author
14. Papa Won’t Leave You Henry
15. More News From Nowhere
16. The Lyre Of Orpheus
17. Get Ready For Love
18. Hard On For Love
19. Into My Arms
20. Lovely Creature
21. Stagger Lee