Je tomu něco přes dva roky? Co jsem kompletně přešel na Linux. Nechci zde psát žádné odborné pojednání a srovnání s Windows, nato bych neměl ani čas, ani dostatečné znalosti. Ne, jen zcela laicky popíši, proč mi Linux vyhovuje a co jsem jeho používáním získal, a co naopak oproti Windows ztratil. Na začátek mohu samozřejmě říci, že klady Linuxu vždy zvítězily nad negativy, a i když ten boj s Linuxem nebyl ze začátku úplně bezbolestný, rozhodně se mi vyplatil.

Předně je třeba něco říci o linuxových distribucích. Linux (který se správně nazývá GNU/Linux, ale to není tak důležité), je vyvíjen jednak základním jádrem operačního systému, a za druhé vším tím, co je nabaleno okolo, – např. grafické prostředí a balíčkovací systém (díky tomu můžeme Linux ovládat, a instalovat do něj programy např.). Jádro je pro všechny Linuxy společné a právě tím vším okolo se liší jednotlivé distribuce, kterých je celá řada. Dalo by se říci, že každý člověk, který trochu více rozumí počítačům a Linuxu, si může vytvořit svou vlastní linuxovou distribuci. No a teď si dovedete představit, jaké nepřeberné množství operačních systémů se nám tu naskýtá.

To je na jednu stranu dobře, a na druhou špatně. Dobré je to, že si člověk může vybrat, protože existují distribuce úzce zaměřené na cokoli, – např. na zprovoznění na starých počítačích, a nebo jen konkrétně na tvorbu hudby. Pro většinu lidí je však důležité si vybrat univerzální distribuci, která se snaží uživatele nezatěžovat proháněním příkazové řádky v terminálu, ale pěkně a jednoduše mu poskytne po pár kliknutí myší vše, co potřebuje. Ale kde hledat?

Takovou distribucí je Linux Ubuntu, možná jste už o Ubuntu slyšeli. Abych neurazil příznivce jiných OS, existuje celá řada dalších dobrých distribucí pro začátečníky (nebo to není přesné vyjádření, spíše pro běžné uživatele), např. OpenSuse, Mandriva, nebo Fedora, ale z mých zkušeností mohu doporučit jedině Ubuntu, protože právě s tím si myslím, že začátečník bude schopen se překlenout přes první problémy s přechodem na jiný operační systém a to je zásadní.

Ubuntu je distribuce na tzv. LiveCD, z kterého se dá posléze nainstalovat do počítače. To znamená, že si z internetu stáhnete CD http://www.ubuntu.cz/ziskejte/stahnout nebo si jej necháte zaslat přímo domů v papírové krabičce a s originálním potiskem http://www.ubuntu.cz/ziskejte/poslat (samozřejmě zdarma). S takto získaným CD už můžete prakticky začít využívat Linux a hlavně si ho zkusit, jak by vám vyhovoval, protože CD stačí jen jednoduše vložit při bootování do mechaniky a zavést systém z něj. Beze všeho nastavování vám naběhne operační systém a vy pak bez dalších starostí můžete udělat první krok do světa Linuxu, aniž byste si jakkoli poškodili Windows. Hned si vyzkoušíte, jak vám budou fungovat jednotlivá zařízení, od grafické karty, přes wifi, až po tiskárnu a hlavně si to celé osaháte na vlastní myšítko. A opravdu se nebojte ničeho, protože CD se zavádí čistě do operační paměti a soubory na HDD nechává nedotknuté.

Tady bych asi mohl skončit, protože ten nejlepší obrázek si stejně utvoříte, až si Linux vyzkoušíte sami. Jen bych se svěřil se svou konkrétní zkušeností, proč na mém počítači vyhrál právě Linux před Windows.

Za prvé – Žádné viry, žádné antiviry, žádné složité firewally. Linux je oproti Windows mnohem bezpečnějším OS pro brouzdání internetem. Nemusíte se starat o viry, o žádné zákeřné prográmky, které vám útočí na registry Windows a instalují do OS zbytečné reklamní ptákovinky. Na toto v Linuxu hned zapomeňte a bezestrachu se můžete vydávat tam, kam vás vyhledávač zavede.

Za druhé – Linux se nezasviní. Windows mají po delším používání a časté instalaci a odinstalaci programů tendenci na sebe nabírat různé staré soubory a kódy v registrech, které nejsou; ať Windows samotné, nebo programy, schopné je správně odstranit. Je celkem jedno, jestli je to chyba Microsoftu, nebo třetích firem, každopádně se to děje a je to velice nepříjemné. S Windows Vista se to sice kapánek zlepšilo, ale ta schopnost na sebe nabalovat smetí ve Windows stále je. V Linuxu žádné registry nejsou, jen maximálně se vám může stát, že nějaký program po sobě všechny soubory neuklidí bezezbytku, ale to se většinou jedná jen o nějaká skrytá nastavení s kterými se počítá, že se využijí při případné reinstalaci programu. Ale i toto lze velice efektivně obejít tak, že si uživatel promaže domovský adresář home, kde se všechny takové soubory vyskytují.

Za třetí – Linuxové distribuce jsou založené na softwarových knihovnách, z kterých se OS aktualizuje a z kterých lze jednoduchým způsobem doinstalovávat další programy. To znamená, že jakýkoli program, co si nainstaluji z takové knihovny (říká se tomu repozitáře), bude pak automaticky aktualizován s aktualizacemi operačního systému. Ve Windows mi vadilo, že abych mohl ke spokojenosti systém používat, musím si do něj nainstalovat řadu konkrétních programů. To sice není tak hrozné, když to člověk udělá jednou, ale pak vyjdou nové a nové verze a když člověk chce mít software stále aktuální; znovu vše ručně akutalizovat je velice únavné a okrádá nás to zbytečně o čas, který bychom mohli věnovat něčemu přínosnějšímu. V Linuxu si programy nainstaluji jednou a o případné updaty se už nestarám, jen občas kliknu na – povolit aktualizaci systému.

A to by bylo asi tak opravdu to nejdůležitější, proč i nadále na svém počítači používám Linux. Ale samozřejmě by nebylo fér, kdybych nezmínil i jisté problémy. Ty nastávají, jakmile něco jen tak jednoduše nefunguje stylem plug and play. Pak přichází to pravé linuxové čarování, kdy zkušenější uživatelé se snaží problém vyřešit sami a ti nezkušení (jako např. já) žhaví google po řešeních, které už někdo vyřešil před vámi a byl tak hodný, že si je nenechal jen pro sebe.

Linux jako takový by byl pro běžné uživatele i dnes nepoužitelný nebýt právě této komunity lidiček sdružující se okolo určité distribuce. Proto je potřeba vybrat si distribuci, kde je komunita nejsilnější a kde pro vás bude relativně nejjednodušší vyřešit nějaký stávající problém. Linux funguje jako jakýkoli jiný software. Je to operační systém ve vývoji a právě hlášením problému od uživatelů se opravují chyby, zlepšuje se a zlepšuje, až dnes mohu říci, že z mého hlediska v použitelnosti převyšuje komerční Windows (přesvědčte se sami).

Nakonec ještě podotknu, že Linux není vhodný pro náruživé hráče her, i když řada docela pěkných her v Linuxu také je, např. strategie Battle for Wesnoth, nebo svobodné předělávky klasických věcí jako Civilizace, UFOai a tak podobně. Ale i přesto, že spousta Windows her se dá spustit přes emulátor Wine, myslím si, že za současného stavu by hráči byly zklamáni.

Pokud ale už třeba ve Windows využíváte svobodný software, jako např. kancelářský balík Open Office, nebo grafický editor Gimp, či 3D studio Blender, atd. A chcete si zahrát jen občas, nebo máte na hraní konzoli? Pro vás si myslím, že by Linux mohl být tou správnou volbou. Stejně jako byl pro mě.