Předně bych chtěl upozornit, ze mě ani jedno zařízení nezaujalo natolik, abych si ho v dohledné době(rok, dva) pořizoval. Zatím je to takové v plenkách (stejně se stavím k rádobyhitu zvaném 3D) a tak placený betatesting rád přenechám jiným.

Obecně mi přijde, že je Move novináři i částí hráčstva bráno jako něco pro „opravdové“ hráče, kdežto Kinect jen na blbinky a tzv. velké hry jsou v nedohlednu. Respektive to začne nejdříve přístí rok. A je to v podstatě pravda.

Nicméně Kinect míří stejně jako Wii na casual blbiny a to je TO co prodává Wii už několik let. Ono je skvělé cílit na „HC“ komunitu a možnost ovládat AAA hry těmito ovladači, ale tito hráči jednak v žádném případě nepředstavují hlavní kupní sílu (např.Kung-fu Panda prodala více nez 5 let vyvíjená, a šíleně nákladná Kz2) a dále jsou dost vybíraví, tudíž to třeba nadšene vyzkoušejí a po pár dnech se vrátí zpět ke gamepadům, přičemž své dojmy nezapomenou hodit do éteru a na fóra. A to je u HC hráčů ende šlus. Koneckonců moc si nedovedu představit, jak HCčkáři hrají Socom 4 s Move.

Naproti tomu představí MS hry pro lidi co jinak hrají jen Solitaire a oni zjistí, že TO umějí taky ovládat a ze ve více lidech je to také spravná „čurina“. Plus děti budou blbnout se spoustou zvířátek, které jistě budou vycházet v miliónu edic po vzoru datadisku k Sims, nebo jako DLC. A co myslíte? Rodiče to škemrajícímu dítěti rádi koupí, protože mají v paměti jak vyprosené živé zvířátko dítě rychle omrzí a starání se o něj kompletně připadá na rodiče. Tak to prostě chodí. Digitálního miláčka jednoduše vypnou a když se dítěti omrzí nahradí ho novým. Dále přidejte funkční ovládání Dashboardu gesty a hlasem(že to nepůjde, jak se tradovalo před chvílí MS oficiálně vyvrátil) a jistě při tomto potenciálu přibudou další funkce. Časem…

Teď něco málo k cenám: Kinect startuje v US za 149.99 dolarů a v EU 149.99 Euro. Klasický přepočet, nic překvapivého. Plus Kinect Adventures, které zahrnuje ono známé blbnutí s balony, skákačku na řece a závody ve splitscreenu. Přičemž využití je minimálně pro dva hráče. Move, jakýsi starter pack je za 99 dolarů(soubor sportovních her – vesměs Wii Sports přes kopírák, kamerka a Wand). Navigation Controller přijde na další 29.99 dolaru. Herní zařízení pro druhého(třetího, čtvrtého?) hráče se částka ještě navýší + jakási nabíječka na to všechno (leda byste nepohodlně a zdlouhavě chtěli nabíjet 3-4 periferie každou zvlášt USB kabelem). V českých reáliích je to všechno samozřejmě ještě dražší, jak bývá „dobrým“ zvykem.

Proto si myslím, že se masově a tudíž komerčně uchytí spíše Kinect, třebaže Move může single hráčům nabídnout lepší vyžití, díky podpoře velkých titulů(LBP2, Kz3,Socom 4, Resident Evil 5).Že by si někdo kupoval Move kvůli kopírce několika Wii Sports her se mi nezdá moc pravděpodobné. Zvláště, když od jejich uvedení uběhly 4 roky a kdo měl zájem už si to vyzkoušel. Na casual blbiny na Kinectu momentálně zvysoka kašlu a digitální tygřík mě kupodivu také neláká. Divné co? :) Na Move se mi ovšem zdá zatím nejlepší hra Dead Space: Extraction, což je rok stará, povedená Wii hra. Jak signifikantní.