Poslední tři měsíce neměla herní divize Microsoftu v médiím zrovna na růžích ustláno. Je to přesně 90 dnů, kdy Sony uspořádala PlayStation Meeting 2013. Nezvykle dlouhou a obsahem napěchovanou akci, na které nám zástupci Sony a hlavně Mark Cerny představili PlayStation 4. Microsoft vyčkával až doteď a média mu to dávala náležitě sežrat. Oficiálně nemohli nic říct, spekulace a uniklé zprávy se množily každým týdnem. Hezkou bouři ve sklenici vody rozdmýchal i Adam Orth, kterého jsme s Tlamiczkou probrali skrz na skrz. Teď ale Microsoft odhodil roušku mlčení a vyložil karty na stůl.

Tedy jen pár karet. Esa si v rukávu ještě nechává. Už dlouho před akcí létaly internetem spekulace, že tenhle event nebude skoro vůbec zaměřený na hry a prim budou hrát služby. Služby, sociální funkce, zábavní potenciál, Kinect a další věci “okolo”. Her se dočkáme až na E3. Přesto jsme viděli Call of Duty Ghosts, Quantum Break, Forza Motorsport 5 a několik sportů od EA.

Obecně se ale celá prezentace smrskla na to, jaké bude Xbox One skvělé all in one zařízení. Hodně dobře působil ten multitasking, díky kterému můžete okamžitě přepínat mezi běžícím filmem, spuštěnou hrou, hudební aplikací… Paráda. Takhle (a tak jak to ukázala Sony) si představuju novou generaci konzolí. Ne jako Wii U, kde jen pohyb mezi jednotlivými menu trvá i po velkém updatu mnoho vteřin.

Konference mě, coby hráče z Evropy moc nenadchla. Polovina věcí u nás nebude dostupná nebo nebude fungovat. Holt jsme díra, která nikoho nezajímá. Z nějakého pohledu na hlavní trhy je to ale boží a fakt all in one zařízení, které stačí a nic víc netřeba. Docela se mi líbi i design (ale ne už obří velikost), který je takový neutrální – byl by fajn před dvaceti lety, je fajn teď a bude asi fajn i za deset let.

Co mě už nepotěšilo, byla forma, jakou se Microsoft rozhodl sdělovat informace. A nejen z “profesionálního” pohledu, ale vůbec. Na konferenci vždycky jen něco lehce naťukli a hned zase pryč naťuknout jiné téma. Pak se objevilo na webu nějaké QA, pak nějaké tiskovky, pak byly články a rozhovory. Každý o něčem trochu jiném a my jsme si to museli sami seskládat. Navíc si zástupci MS v některých věcech i protiřečili a pak se na některých webech objevily články, které byly postavené na jednom blábolu, který někdo z MS za chvíli vyvrátil.

Za tohle má MS rozhodně velký černý puntík. Za ty roky už launchovali nespočet produktů a takhle zpackat komunikaci o základních funkcích zařízení, to se jen tak nevidí. Škoda. Kolem a kolem z toho ale nemám vůbec špatný pocit. Tradičních her se dočkáme na E3, 15 exkluzivit, 8 z toho nové značky zní skvěle a víme, že Microsoft ty peníze na zaplacení exkluzivních DLC prostě má.

Nechci srovnávat hrušky a jablka. Nejde to. PlayStation Meeting 2013 byla úplně jiná, jinak zaměřená a jinak pojatá akce, než Xbox Reveal. Byla pro úplně jinou cílovku a každá firma chtěla dosáhnout trochu jiného výsledku. Kdybych měl vzít ale čistě první dojem na základě těch prvních informací, tak u mě, coby hráče z Evropy, zatím lehce vede PlayStation 4. Ale na jakékoliv soudy je ještě příliš brzy. E3 2013 je už za nedlouho…