Jednička se mi líbila hodně moc. Dvojka not so much, trojka mě natolik nebavila, že jsem ji ani nedokoukal. O to zajímavější mi přijde, že studio dalo po nemastném neslaném Tokyo Driftu čtyřku zase Linovi. Jenže ta se povedla hodně a pak přišla pětka, která celou sérii vystřelila úplně jinam. Do nové žánrové ligy, finanční ligy a vůbec je z toho teď jedna z větších filmových značek. Člověk by si až řekl, jak sakra můžou pětku trumfnout. Inu, můžou a nemůžou.

Rozhodně ji nemůžou trumfnout tím momentem překvapení. Do Fast Five přibyl sympaťák Rock, zvětšilo se měřítko a nejdou byl ze závadní akce heist movie. Šestka nepřekvapí. Nemá čím a nemá jak. Vychází z pětky, jen je tu všeho víc. Víc hlášek, víc soubojů, víc aut, víc (mnohem víc) výbuchů a taky víc tanků a obřích nákladních letadel.

A je to ještě debilnější. Zápletka je pitomá, “zvraty” a “překvapení” jsou buď laciné nebo předvídatelné a vůbec po téhle stránce film nefunguje. Naštěstí takhle fungovat vůbec nemusí, protože hlavní roli hrají auta, svaly a našlapaná hudba. A když už se někdo začíná rádoby roztomile rozplývat nad novorozenětem, tak to naštěstí rychle uteče a začne se zase šlapat na plyn.

Pomalu tu ale vzniká problém v počtu postav. Je jich tolik, že některé nedostanou tolik prostoru, kolik by zasloužily. Na druhou stranu je tu víc Rocka – a radši vezmu víc Rocka na úkor každé druhé postavy. Dwayne Johnson je totiž opět skvělý a dobře používá svoje přednosti, což jsou jak svaly, tak i humor. Ono se vůbec jaksi šušká o tom, že by jeho policista Hobbs mohl mít vlastní filmovou sólovku. Vůbec bych nebyl proti.


Jen trošku zamrzí, že když už se na scéně objeví někdo, kdo je i pro Rocka trochu výzva, tak nedostane tolik prostoru. Velký bodrý Němec (foto), nebo kdo to vlastně byl a jak se jmenoval, rozdával solidní rány. Až se nakonec museli v nákladovém letadle spojit Diesel s Rockem, aby tohle hovado dostali. Tahle bitka mohla být ale trochu delší, škoda.

Co mi taky trochu vadilo, bylo finále – celé se odehrávalo v noci a na nejdelší ranveji na světě není tolik světel. Takže kombinace tmavého prostředí, spousty černochů, lidí v tmavém oblečení a rychlých střihů dává dohromady kombo, ze kterého moc nemáte, protože vidíte velké kulové. Nevím jestli to byl problém IMAXu nebo filmu, každopádně bych byl rád, kdyby se zásadní akční scény velkých filmů už konečně neodehrávaly uprostřed noci…

Až na těch pár drobností výše je Fast & Furious 6 ale skvělá popcornová zábava a ideální letní film. Jděte na to. Auta fungují, hlášky fungují, bitky jsou super, tank je skvělý a Evans je taky dobrý… Mimochodem zajímalo by mě, jak se ten film vlastně jmenuje. Všude se píše “Fast & Furious 6”, ale na plátně se na začátku filmu objevilo “Furious 6” – což je super název, vzhledem k tomu, že předchozí díl byl “Fast Five”.

Jediný člověk, kterému ten duckface prominete…

Jo a scéna po skončení filmu je výborná. Vykouzlí vám úsměv na tváři protože lepšího záporáka bychom si pro sedmičku asi přát nemohli