Killzone 3 má aktuálně v průměru recenze někde kolem 85/100. Od spousty sajt dostala desítku, od několika málo sedmičku. Osobně si myslím, že hodnocení někde kolem 8/10 – 8,5/10 je tak akorát. Proč ?

1. Grafika 10/10

Tady je to naprosto bez diskuze. Na konzolích je to minimálně co se týká FPS to nejlepší co najdete, Guerilla umí a vytáhli zřejmě z PS3 co jde.

2. Příběh 7/10

Já vím, že příběh není u stříleček nějak extra podstatný. V KZ3 je příběh takový průměrný, neurazí, ale nic prudce originálního v něm nenajdete. Bohužel ale nějak nevytváří ani minimální pouto k postavám, dva hlavní aktéři jsou prostě nesmrtelný, ostatní jsou buď anonymní a nebo se o nich nic nedozvíme. Navíc mám pocit, že příběh mohl být daleko, ale daleko propracovanější, takhle se sice díváme na hromadu hezky udělaných filmečků, ale ty jsou relativně o ničem (hlavně o tom, jak nadřízený neustále nechápou, jak blbý dávaj rozkazy a že je potřeba bejt Rambo, jinak prostě vesmír od těch fašistickejch Helganů nezachráníme). Plusem je taky 90 procentní snížení výskutu slov fuck a shit oproti minulému dílu ;-)

3. Originalita 8,5/10

Asi nikdo nečeká, že by třetí díl střílečky, která navíc pokračuje tak, kde druhý díl skončil, bude nějak extrémně originální. Ve hře je pár nových zbraní, nějaký ty vozítka, ale co se mi líbilo nejvíc, tvůrci do hry narvali spoustu zpestření ve formě onrail střílení, jízdě na vozítkách, jedné moc pěkné stealth úrovně, ničení takový hezký mega příšerky, i variabilita úrovní se příjemně mění a ačkoli je to všechno tunel jako Blanka, je to daleko příjemnější a variabilnější zážitek než u minulého dílu. Jo a je tam taky ten jetpack. Bohužel je to spíš gimmick než co jinýho a hra s ním je celkem utrpení, hlavně ty dva kulomety s účinností dvouhlavňový malorážky.

4. Hratelnost 8,5/10

Opravdu hodně se proti minulému dílu zlepšil pocit z ovládání. Pryč je pocit, že je člověk napůl ochrnutej, všechno se už hejbe jak má. Hra je místy opravdu intenzivní, AI už je relativně inteligentní a ne jen dementní. Kdyby nebylo pár hloupejch zásekovejch míst, řekl bych, že je to fakt super. Ale takovej Vanquish má hratelnost daleko zábavnější.

5. Ostatní

Hra umí 3D. Hra umí MOVE (i když si nedokážu představit, že po zkušenostech z dema bych s tím KZ3 opravdu hrál). Hra má prej i skvělej multiplayer a taky splitscreen coop, ale boužel nemá online coop, který by byl daleko, daleko lepší.  Tohle všechno je hezký, ale pro mě to hodnotu hry nezvyšuje (jo kdyby byl ten online coop, to bych asi přidal).

Takže celkem by to bylo 34/40 = 8,5/10. No neříkal jsem to ? :-)

Co by hra měla předvést, aby dostala 10/10 ? No, musela by být něčím opravdu vyjímečná, musela by mít úžasnou hratelnost a skvělej příběh a obsahovat něco, co by si člověk fakt pamatoval. KZ3 je ukázka dokonale odvedený řemeslný práce, je to zásadní zlepšení od minulýho dílu, ale pořád je to jen relativně „obyčejná“ FPSka, byť asi nejlepší na PS3. Ani ten odklon od absolutní tunelovitosti se nekonal, i když proč by měl, tohle je prostě skriptovaná hra a k tomu tunel patří. Nic ve zlým.

Navíc si dneska všichni stěžujou, že hodnocení her degradovalo na čísla 5-6/10 (sračky), 7/10 (průměrné hry), 8/10 (dobré hry) a 9-10/10 (opravdu dobré hry). Já bych to rád vzal opravdu tak, že 9/10 má dostat něco opravdu po všech stránkách perfektního (nebo něco hodně originálního, byť třeba ne perfektního zpracováním) a 10/10 něco opravdu, ale opravdu výjimečného. Killzone je po mnoha stránkách perfektní, ale opravdu vyjímečná a přelomová hra to není.