I work all night, I work all day,
to pay the bills I have to pay
Ain’t it sad
And still there never seems
to be a single penny left for me
That’s too bad
In my dreams I have a plan
If I got me a wealthy man
I wouldn’t have to work at all,I’d fool around and have a ballPísnička Money, Money, Money od ABBY byla a je skvělá, je současné krize také tak skvělá? Jaký na ni máme názor a jaké nabízíme řešení?

MickDaMage: Kríza sem, kríza tam, nám už je to všetko jedno… Vlastne nie je… Ono kríza tu určite je, ale ako človek so základným ekonomickým vzdelaním si do toho moc netrúfam vŕtať. Jedno je však isté, média z toho robia kravu jak dve svine a šíria paniku kade chodia… Nič lepšie mi v tejto súvislosti ani nenapadá. Plus – s mínusom – veľké aj malé podniky tohto strašiaka využívajú na prepúšťanie ľudí. Nie preto, že by museli prepúšťať, ale preto lebo teraz môžu a prejde im to. Za iných podmienok by im totiž súdruh Fico nakopal tie ich veľko kapitalistické zadky. :-) A kríza sa prehlbuje. Vraj je ešte väčšia než tá Veľká… Ceny nehnuteľností idú dole – výborne (lacné byty pre každého), lenže komu teraz dajú hypotéku a za čo ju splácať – do sakra… :-) Aby z toho jeden neschytal krízu osobnosti.

flash player needed :(

Dr. Wáwra: V ČR se po delší době vyrobí míň aut než předešlej rok a mediální mrdky maj zas dlouhou dobu o čem psát a směle můžou vyvolávat hysterii. Bububu, krize, radši ani nevycházejte na ulici, nebo vás všudypřítomná zlá krize sejme a uloupí vám ponožky!

Jaká to tragédie, jako by svět nikdy v minulosti nezažil hospodářskej pokles. Tak si holt nebudeme (my=západní civilizace) pořizovat dvě auta do rodiny a dovolenou na úvěr. Vskutku konec kapitalismu. Nicméně je svym způsobem bizarně legrační, co všechno dokážou způsobit diletanstký bankéři v dalekym zámoří. To už je holt problém globalizace.

Jen bych nerad, aby současný (někdy i uměle vyvolaný) hysterie využil nějakej extrémistickej filuta, nabízející jednoduchý a rychlý řešení.

Vaksel: Krizi mám hluboko u hnědky, tohle se dotkne jen těch už krvavě bohatejch, a těch co pro ně makaj… Já a ani nikdo z mého okolí to není, a když někde daleko na západě v Čechách propustí 2000 lidí, tak mi ani v oku necukne. Rohlík stojí furt stejně, a navíc nám dávaj slevu 200 tisíc na Opla, čili jsme na tom líp než před krizí…

SKACE: My už si to asi nepamatujeme, ale celkem nedávno se banky rozhodly, že už zaběhlým penězům dají úplně nový rozměr. Zrušily tak krytí peněz zlatem. Dříve jsme si totiž peníze mohli volně vyměňovat za zlato a papírky s fotkami mrtvých bělochů měly opravdu nějakou hodnotu. Nenažranost bank však byla příčinou zrušení tohoto krytí a tím umožnila vznik nových sprostých slov jako jsou inflace, deflace… Ve většině světa se uchytila právě inflace. Stav, kdy papírky začínají ztrácet svojí hodnotu už jenom tím, že je nepoužíváte. Ne každý je tak zběhlý v obchodování s pšenicí na burze, tak se uchýlí ke zdánlivě výhodným úrokům v bance, jenž ovšem ani náhodou nepokryjí „všeobecný růst cenové hladiny“. Bankám tak naskakují čím dál větší sumy a proč by ty peňauze vhodně neinvestovaly dál? „Ty chceš stavět domeček? Dobře, tady máš tři miliony a během dalších tří dekád nám vrátíš minimálně šest…“ „Ty chceš taky? Tak tady taky máš.“ „Kde že končí ta fronta lidí čekajících na půjčku?“ … „Cože, co to tady je? Banka je na nule, už není co půjčovat?“ „Tak si půjčíme od jiné banky, ať můžeme vydělávat ještě víc.“ „Cože, vy už taky nemáte? Sakra, co budeme dělat?“ …

Teď přijde čas toho správného investigativního reportéra, který vše odhalí, ukáže světu, že banka je na nule, lidi se začnou bát, začnou vybírat své úspory, banka nemá peníze, se kterýma počítala a spirála se roztáčí… Akcionáři prodávají své podíly, reportér to hlásí, ostatní banky se začnají bát, reportér opět informuje, burzy reagují, reportér přeposílá informace dál, každý na každého dělá bububu: „Tys to ještě neprodal? Rychle, nebo přijdeš o prachy!“ Podnikatelé zase: „Tvoje firma má obědnaný zboží na půl roku dopředu? Co když nebudeš mít na zaplacení?“ „Tak já to teda zruším. Pro jistotu ještě nevyplatím mým podsvinčatům prémie“ „Skvělý nápad to udělám také.“ [po čase] „Jaktože náš dodavatel zkrachoval a proč si lidi nekupujou naše výrobky?“

Ano, sice mám na situaci trošku zkreslený pohled a to, co říkám, se nedá nazývat ani polopravdou, ale budiž. Právě žurnalisti dokázali z prdu udělat téma číslo jedna a je více než pravděpodobně, že by se bez nich „krize“ tak nerozšířila, respektive skončila ještě dříve, než začala. O dost větší je podle mě problém, že státy cpou peníze do trhu. „Skláři krachujou, tak jim šoupneme krizovou dotaci, aby měli co žrát.“ Vždyť je to úplně proti jakékoli logice a hlavně proti „volnému trhu“. Proč sponzorovat nějakého kripla, co už od malička bude muset dostávat žilou stravu osm hodin denně, bez vozejku a asistenta se ani nedostane z postele a nikdy nedokáže víc, než se naučit skládat Duplo… Samozřejmě, že za to nemůže stejně jako ta firma, ale proč nenechat chcípnout něco, co nemá žádnou budoucnost a není o jejich produkty zájem? Vždyť co dnes vyrábějí? Maximálně nějaké nesmyslné ozdobné nádoby a předražený skleničky pro obchůdky na Václaváku. A i kdyby měli přestat dělat půllitry, tak se nikdo neposere a bude chlastat pivo klidně i z kýblu. Přístup typu: „Já se nedokážu udržet na trhu, moje výrobky nikdo nechce, ne já za to fakt nemůžu, za to může krize, já chci peníze od státu…“ je opravdu špatný. Krize je podle mě spíše pozitivní událostí. Kdy jindy se snáze zbavíte všech nepotřebných krámů (společností) snadněji, než při malování pokoje (krizi)…

PHDr. Ing. Rob CSc.: Když v USA mají největší nezaměstnanost za posledních 25 let, je to asi trochu průser. Nechci zpochybňovat, že žádná krize není – ona je – ale u nás je podle mě všechna ta panika přehnaná. Kolik z vás kvůli krizi přišlo o práci nebo komu z vás klesla drasticky životní úroveň? Krize je podle mě stav, kdy většina lidí nemá práci, nemá co jíst, nemá na nájem a řešení leží v nedohlednu. To, že stoupne nezaměstnanost v řádech jednotek procent a ekonomika skoro neroste (ale ani neklesá) má podle mě hodně daleko k apokalypse, kterou nám média denodenně vyplachují mozky. A jestli ve světě vznikne nějaká skutečná krize, a tím nemyslím tuhle krátkodobou recesi, tak to bude jedině z té všeobecné paniky a strachu, kterou média šíří kolem.