Na chvíli se zastavte. Uvolněte se. Přestaňte dělat, co teď právě děláte. Otevřete si stránku Paypal.com a pošlete částku deset tisíc korun českých na čísl… jinak… Eh, teda! Zapomeňte, co jsem teď napsal, to víte, žonglování s několika okny notepadu není lehké, hehe. Hah. Takže znova. Abyste byli správně zasvěceni do následujícího článku, přečtěte si tohle. No tak, dělejte!

Času máme dost.

U hraní her se obvykle bavím, a věřím, že totéž zažívají i ostatní – jinak by svůj volný čas s videohrami určitě netrávili, i když zase je tu ten fenomén herní závislosti a s tím spojené násilí, ale to nechme napsat zase jiného kripla. Hezky zpátky ke Znechutilovi. Pokud nevíte o koho jde, tento článek vše podstatné vysvětlí. A diskuse ke článku? Zcela logicky se tam děje pozdvižení hlavně z toho dùvodu, že jde o článek zcela nevyhovující tamním Standùm a standardùm a spíše byste ho čekali na Kriplech, než na profi serveru.

V diskusi mimo hanlivé urážky padl také názor, že o hrách by se mělo psát odlehčeněji. Ano, vždyť každý musíme uznat, že jedna z klíčových vlastností her je zábava a hra postrádající zábavu samozřejmě není hra, ale nudný kus softwaru hodný k zakopání v Nevadské poušti (ano, tam skončily všechny kopie E.T.ho).

No „mělo“ by se tak psát, přesněji spíše „mohlo“. Každý ať si píše o čemkoliv jak uzná za vhodné, nejsme v žádném diktátorském státě s tyranem u moci. Má se to ale podle mě tak, že psát o hrách odlehčeně je zkrátka přirozené. A někdy nemáte na výběr, protože jinak ten simulátor komára popsat nejde, než s velkou špetkou humoru.

O hrách se zcela určitě dá psát vážně, dá, pokud píšete článek o novém dílu Gran Turismo do specializovaného časopisu. Tam má suchost textu svoje opodstatnění a je jen logické, že v něm autor probírá s vážností Josefa Stalina realističnost jízdního modelu a přesnost tratí, jak vypadají ve hře a jak ve skutečnosti. Na profi webech, popřípadě v profi časopisech, se o hrách píše vážně asi proto, aby čtenář dostal v co nejkratším čase přesně tu informaci, kterou potřebuje, a to je určitě správně, jen si myslím, že korektně zapracovaný vtip, který netříští autorovo sdělení do nerozpoznatelného tvaru, je určitě dosti správný zpùsob, jak ke psaní přistupovat, a mám pocit, že takhle je to dokonce čtenářem vyžadováno.

Na druhou stranu, ve hrách je obrovské množství peněz a od poloviny devadesátých let herní prùmysl válcuje ten filmový. Představte si hotová mračna peněz zajišťující spoustě lidem střechu nad hlavou.  A tak se mùže zdát, že vlastně je v pořádku, psát o hrách co nejvážněji, když tržby z toho nového dílu Redneck Rampage vlastně živí rodiny a hrùza pomyslet, co by se s těmi rodinami stalo, kdyby hra neuspěla. Takže se nad tím zamysleme, jestli jen není správnější brát tu herní novinařinu vážně, když vytváření her, a nakonec i herní novinařina, je povolání jako každé jiné… na vyměňování trubek přece není nic vtipného a kontrola plynovodu dokonce občas zachrání nějaký ten život, a občas taky ne.