kami promo image

Po nedávném doporučení Juice Cubes mi v hlavě a v tabletu utkvěl další povedený kousek. Ten má s Juice Cubes společné jen zajímavě zpracované mikrotransakce, jinak jde o poměrně originální hru, nejen svým vizuálem. Ten vás praští do očí jako první a uhranutí zůstanete pořád. Kami je nádherné, nádherné, nádherné. Takhle pěknou hru abyste pohledali. Nejde vůbec o technickou stránku, ale o papír. Jeho ztvárnění se pánům ze State of Play Games povedlo na výbornou.

Naprosto dokonalé vizuální zpracování pak podtrhuje geniální princip hratelnosti, kterou pochopíte během jednoho ťuknutí na displej. V prvních úrovních budete jásat nad tím, jak je v jednoduchosti síla, ale Kami vás za chvíli přesvědčí i o druhé straně věci. Kami může být pekelně těžké a zároveň triviálně jednoduché. Záleží jak se na to umíte dívat a jak vám to pálí.

V Kami jde o obarvování herní plochy jednou barvou. Překážkou vám je počet tahů které na barvení máte a fakt, že různé obrazce jsou různými barvami. Když ťuknete černou barvou na červená políčka, obarví se všechna červená políčka na černá. Ale pozor jen ta červená políčka, která jsou spojená. Pokud je například protíná linie modrých políček, černá se přes tuhle linii nedostane.

KAMI – Launch Trailer iOS from State of Play on Vimeo.

Postup musíte vymyslet tak, abyste hrací plochu obarvili co nejmenším počtem tahů. Jednoduše nemůžete ťukat černou barvou na každou část červených políček. Tím si vyplýtváte tahy raz dva a jste namydlení. Jednou jsem tak dlouho narážel hlavou do zdi, až jsem to vzdal. Podíval jsem se na postup na YouTube. Pak jsem jen kroutil hlavou nad svou blbostí. Další úrovně šly zase jako po másle, i když byly komplexnější. Některý level vám holt sedne, jiný vás zase potrápí.

Od toho je tu ale zajímavě zpracovaná nápověda, která funguje skrze Hint Points. Těch máte ze začátku několik a můžete je použít – hra vám poradí a jedete dál. Jenže Hint Pointy vyčerpáte za chvíli a pak už nejsou. Chcete poradit dál? Zaplaťte a kupte si další Hint Pointy. Skvělý systém, který vás nutí opravdu přemýšlet a lámat si hlavu, než na to přijdete. A nebo se můžete srabácky podívat na YouTube jako já.

Kami nabízí hromadu úrovní zdarma a pokud do ní nebudete sypat prachy za nápovědu a nebudete “cheatovat” na YouTube, vydrží docela dlouho. Pak tu jsou ještě obzvláště vypečené prémiové levely, ale ty free bohatě “stačí”. Kami určitě vyzkoušejte. Vypadá úžasně, hraje se dobře, na chvíli vám potrápí mozek a mikrotransakce vás nenaserou. Stojí to za to.

Kami najdete na Google Play a na App Store.