Prý ho má dnes každý, je to trend a móda. Dámy ho nosí v kabelkách, pánové s ním chodí do parku, do hospody, možná i na záchod. Je malý, levný, přítulný, v několika barvách a provedeních, vydrží až 8 hodin na jeden zátah, spapá minimálně energie. Zkrátka, je to frajer, a nemít ho dneska? Byl bych out.

Tak jsem si ho taky koupil. Stála ta potvora k šesti tisícům, ale nelituju. Vlastně je to nejlevnější plnohodnotné počítadlo, které jsem si kdy pořídil. Víte, že první obrovská kráva, tedy bedínka a blikající zobrazovadlo mě vyšli (tedy rodiče) asi na čtyřicet tisíc? Strašný… A to byly tehdy ňáký peníze. Dnes to mám všechno v ruce, nespočetně krát výkonnější. Můžu na tom na infernet, můžu na tom skládat hudbu, psát knihu a jiný blbosti a hrát hry.

Hry! To by vás asi zajímalo? Jak vlastně na takovém prdítku běží? Mozek taktován na 1,6 Ghz, prý nějaká Atomová technologie (snad to nebouchne). Prostor pro uložení pamětí ram 1gigabajt a staré dobré Windows Xp k tomu.

Zaslechl jsem hlasy (ne v hlavě, tam venku) že je to moc malé, pomalé, na hry nevhodné a vůbec, jen tak na tu nejzákladnější práci. Ale nic takového nepozoruji, naopak, překvapilo mě, jak moc použitelné počítátko za 6 litrů to je. Snad jen spouštění několika věcí najednou (v odborných kruzích se tomu říká multitašking) by mohlo být lepší. Na to je ta Atomová technologie přeci jen slabá, ale jinak? Paráda všechno. Když si pustim hru, tak stejně jen jednu, a ne tři. Když chci psát, otevřu si jeden zápisník a ne deset, když se chci dívat na pohyblivé obrázky, pustim jedny a ne patery. Nejsem náročný.

Jo a ty hry? Abych nezapomněl. Na novodobé trháky zapomenout, to je jasné, ale jak jsou na tom starší pecky z broskví? Všechno, co jsem zkoušel ze své sbírky GOG, běželo jak má. Emulace Doskrabičky, pohoda (snad jen s SVGA Dukem Nukemem to nepřehánějte, kdo by ale potřeboval na malilinkatém displeji SVGA? Rychlá Vega stačí). Dále nativně 3D akcelerované windousoidní hry jako Broken Sword 3, Freespace, Giants, Messiah, Tex Murphy Overseer, Vampire The Masquerade, to všechno jede a letí jako z praku. A víte co? Stejně to jsou ty nejlepší hry – staré dobré, dyť se to tam na těch stránkách píše, tak to musí být pravda! Kdo potřebuje lepší a novější?

Na stařinky ze “starých dobrých“ tedy ideální přenosné počítátko, nebudete mít s žádnou hrou problém. Mozek, i 3d zobrazovadlo na to stačí s přehledem. A je to taková paráda mít všechny tyhle oldies pohromadě! Na jednom disku, v udělátku, které vezmete do ruky a můžete s ním jít kamkoli, třeba do parku, třeba do hospody, třeba na záchod.

Fakt, 1,6 Ghz, 1GB ram, Win XP Mini-notebooky na staré hry do každé rodiny! Co že je to vlastně ten mini-notebook? Já vám to ještě neřek?