Dnes je tomu pět let, kdy se na Kultuře Kriplů objevil první článek. Úvodník od Robotrona. Ten nebyl jediný, kdo se na KK přestal časem podílet. Kolektiv autorů, “Kriplů”, se měnil. Někteří odešli, jiní přišli. Někteří se vrátili, aby nás zase opustili. Jen pár nás zůstalo aktivních od začátku dodnes. Koncept, se kterým jsme do toho před pěti lety šli, se za tu dobu nezměnil. V příštích letech se změní ledasco. Základní stavební kameny ale zůstanou.

Pět let je dlouhá doba nejen na blog. Pamatujete ještě na rok 2008? Facebook měl 100 milionů uživatelů, Blizzard oznámil Diablo III, vznikla Giant Bomb, Apple spustil AppStore. Odešel Heath Ledger a vrátili se dva Junioři: Robert Downey a Dr. Henry Jones.

V roce 2008 se objevilo několik velkých her, kterým dodnes nevyšla pokračování: Grand Theft Auto 4, Metal Gear Solid 4, Burnout Paradise, Race Driver: GRID a Brothers in Arms: Hell’s Highway. Dead Space stihl celou trilogii.

Nuda nebyla ani na domácí scéně. Pavlíček prodal JRC zahraničnímu Game, Ludvík chtěl oživit Excalibur. Neexistoval Zing ani český Eurogamer, zato jsme tu měli Next Level. Asociacce herního průmyslu České a Slovenské republiky byla rok před založením, stejně jako aktuálně jediný herní pořad v televizi, Re-Play.

Do téhle divočiny jsme 7. dubna vtrhli my. Plni elánu a nadšení jsme na vás první měsíc vychrlili 52 článků. Neudržitelné tempo klesalo stejně rychle jako prodeje Levelu, ale nadšení nám zůstalo. Byť v letech 2011 a 2012 začalo trochu doutnat, kreativní vyhoření jsme v listopadu 2012 uhasili.

Uteklo to jako voda.

Co teď? Pojedeme dál. Neptejte se nás jakým tempem, nebo v jaké sestavě. Nevíme. Kultura Kriplů nikdy nebyla o velkých plánech. Byla o nadšení, spontánnosti a svobodě. Byla, je a bude. I po dalších pět let.

A budeme rádi, když u toho budete s námi.