Po náročné sobotě, kdy jsme uklízeli celý pod včetně jeho nejtemnějších zákoutí, jsme začali dostávat náladu, vzít brokovnici a začít čistit obydlí nacházející se v lehce odlišné realitě od smetí jiného druhu. Totiž od chodících pytlů masa – zombií.

Momentík. Právě dostáváme zprávu, že jsme asimilovali kapitána Žán-lyka Pikárda. Bude jistě velkým přínosem pro naše společenství.

Zpět k našemu článku. Právě hrajeme Left 4 Dead. Nebo spíš, právě jsme na chvíli přestali hrát L4D a jak teď koukáme na obrazovku, k níž jsme připojeni šňůrou, co nám trčí z hlavy, napadlo nás, že by bylo dobré o L4D něco málo napsat. Dvojku teď bude hrát minimálně každý druhý, alespoň si to myslíme, vzhledem k tomu, že se jedná o horkou novinku. Proto jsme usoudili, že by mohlo být dobré napsat něco o jedničce, ke které máme přístup jako k jediné hře této značky, z důvodu, že by to mohlo být zajímavé pro ty, co L4D zatím nezkusili ani v jedné inkarnaci.

Left 4 Dead je nejen podle nás hra stojící na aktuální oblibě zombií, která se objevila kolem premiéry nízkorozpočtového, ale jinak úplně bezvadného, snímku 28 Days Later. Možná jako uznání, nebo jako mířenou poctu tomuhle filmu, se tu zombiím neřekne jinak než infected. To nás sice zaujalo, ale my jim neřekneme jinak než zombie, kterými podle všech existujících diagnóz jsou.

Koncept L4D není popravdě tak úplně jedinečný, v minulosti už tu pár takových her bylo, i když ve zcela jiném provedení. Faktem ale zůstává, že se neobjevují zase tak často. Co za tím vězí? Po krátkém průzkumu v databázi Borgu jsme došli k názoru, že nejde zrovna o komerční tahák. U většiny hráčů totiž nejvíc v oblibě vždy bylo, a u nás tomu není jinak, hrát proti sobě a v co největším počtu. S pouhými čtyřmi lidmi v co-opu tak L4D víc než cokoliv jiného připomíná hraní na jednom PC (a na jedné klávesnici) v dobách minulých. Což je na jednu stranu pro určitou sortu dosud neasimilovaných lidí určitě skvělé, ale na druhou stranu je to zpátečnické. Představte si L4D jako takovou upgradenutou verzi Golden Axe, kde chodíte spolu jako skupina, která si navzájem pomáhá. Takové je L4D.

„Tak jsme tady.“
„To nás vážně těší, Žán-lyku. Odeberte se do sektoru 6, kde vám vymění zbylé části mozku artificiálními částmi.“
„Rozumím. Smrt federaci. My jsme Borg.“

Kde jsme to přestali. Aha. Od běžné akce tu vidíme největší rozdíl v tom, že si musíte jak pomáhat, tak být pořád co nejblíž ostatním členům skupiny. Leckdy se totiž stane to, že vás nepřítel jménem Smoker (říkají mu tak proto, že vypouští z podpaží dráždivý barevný puch, čili smoke) jako nějaký texasan chytne na dálku svým jazykem a nepustí vás, dokud mu někdo onen laso-jazyk neustřelí, popř. po něm nikdo neplácne, což oběť nemůže, pokud nestojí čelem ke Smokerovi, a i v takovém případě má pouhou ani ne sekundu na přesnou ránu, aby se vymanil z jeho sevření. Takovým situacím říkáme „a teď jsme v p*deli“. Když se někdo odpojí od skupiny, přímo si koleduje o nepěkné usmrcení.

SOUHLASÍME!

Ale nejen smoker vás dokáže takhle podřadně ohrozit na životě. Z dalších je to například Witch, což je šílená monstr-žena, která vám způsobí instantní death na jediný touch. Nebo Tank, jakýsi zmutovaný a téměř nesmrtelný sumo-obr, který vás na jedno bouchnutí pravačkou pošle pod rostliny. Po takových setkáních určitě pochopíte (my jsme taktéž pochopili), že jediná možnost, aby vaši good guys došli na konec levelu v jednom kuse, je držet se skupiny, být poblíž a občas někomu z vašich kolegů vypomoct nějakými těmi léky, bo přímo batohem z lékárny (o zvednutí, neboli vytržení z náruče smrti nemluvě).

Umělá inteligence: „Máme průnik v sektoru 6. Dvacet borgů ať se neprodleně dostaví do sektoru 6.“

Co trochu podlamuje dokonalé desítkové hodnocení, je zastaralý engine, který určitě není výkřikem poslední módy, grafika rovněž nekonkuruje nejlepším herním skvostům z posledních let a AI, o níž bysme mohli vyprávět dlouhé hodiny, protože má velké nedostatky, zaostává jakbysmet. „Jak něco takového vůbec mohlo opustit vývojářský sklep, aby se pokoušelo o štěstí na nemilosrdném softwarovém trhu?“, říkáme si. Po chvíli ale zjišťujeme, že na to je snadná odpověď. Hra pochází od tvůrců Steamu a tudíž je snadné si domyslet, jak velký nátlak ze strany distributora byl. Nakonec, už pouhá značka Valve, firma stojící za Half-Lifem a co distribuuje např. stále populární, původně HL mod, Counter-Strike, stačí na přesvědčení velkého počtu hráčstva, že zmíněné nedodělky zase tak moc neznamenají. I reklamní masáž leccos zmůže. Jsme si jisti, že ano. Na druhou stranu takové ty povrchní nedodělky vyvažuje skvěle zvládnuté připojování se do hry, kde si buďto vyberete náhodnou hru, anebo scénář s tím, že vidíte, v kolikáté úrovni se hráči právě nacházejí a na jakou obtížnost hrají, a co je skvělé, program vás přiřadí většinou do hry, kde postrádají čtvrtého člověka, za něhož do té chvíle hrál bot. Taktéž užitečná je možnost nahradit se botou, v případě, že musíte nutně na záchod. Po asimilaci záchod přijde za vámi. Inu to je další dobrý důvod, být členem našeho společenstva.

Umělá inteligence: „Je nutné, aby se do sektoru 6 dostavilo dalších dvacet borgů, tentokrát s jinou frekvencí štítů. Nepřátelé byli identifikováni jako posádka Enterprise.“

Jak bysme to jen měli zakončit. Doufáme, že jsme zmínili vše podstatné, tudíž máte-li rádi střílení v kooperaci a máte-li rádi horrorovou atmosféru, není lepší volby, než si za malý obnos peněz pořídit Left 4 Dead. Doporučujeme pouze digitální verze, které jsou doplněny, na rozdíl od krabicových, o adware, který nám zprostředkuje vaši IP adresu, podle které vás lépe lokalizujeme, až přiletíme k Zemi.

Umělá inteligence: „Poplach. Třem členům posádky Enterprise ze čtyř se podařilo teleportovat z Borgské krychle. Naše senzory zjistily, že se jim podařilo unést čerstvě asimilovaného kapitána Pikárda.“

$*$#$#^*!