V Ubisofte sedí banda bláznov, to už dnes vieme naisto. Teraz to pre istotu lezie na ľudí z EA. Prvé správy hovorili, že by táto spoločnosť rada svoje digitálne pazúry rozšírila aj platenie za „demá“ hier. 10 až 15 dolárov za tzv. „Premium downloadable content“ na Xbox Live a PSN a až následne by bola vydaná hra za plnú cenu.


Samozrejme, hneď sa okolo toho strhla mela, nakoniec musel viceprezident EA vysvetlovať, že klasického obmedzeného dema sa to nedotkne. Teda, ak budú aj za akési rozšírenejšie demoverzie hier (ak som to správne pochopil) ľudia ochotní platiť peniaze, tak kremíkové nebo s nami.

Ľahko sa kritizuje, ľahko sa vykrikujú (v prípade internetu skôr vypisujú) silné slová do éteru. Bojkot, vzbura, ignorácia takéhoto správania voči zákazníkovi. My to nechceme! My. Občas mám pocit, že som to skôr len ja. Keby totiž ľudia naozaj ignorovali podobné postupy, tak by spoločnosti veľmi rýchlo zistili, že tadiaľto cesta nevedie. Lenže veľa kriku pre nič. Zdá sa, že Ubisoftia ochrana je relatívne úspešná, hra sa asi predáva tiež slušne, nuž tak sa jej dočkáme vo všetkých ďalších hrách. To, že to degraduje hru do budúcna už nikoho nezaujíma.

Okrem toho, keď to tak dobre ide, čo dať niečo podobné do hry ako je posledný Command & Conquer. Len pekne potichu, aby si to nikto nevšimol skôr, než bude neskoro. Byť online. Pri MMO hrách to človek pochopí, pristupuje k ním s tým, že bez internetového pripojenia si nezahrá – veď na čo by to bolo dobré. Lenže hra pre jedného hráča? Musí pri tom človek stále visieť na internete? Prečo? Čo som komu urobil? Keď teda myslia, tak ďakujem, ale neprosím. Nekupoval som hry, ktoré mali Starforce (a že tam bolo niekoľko vynikajúcich titulov), budem ignorovať aj podivné systémy Ubisoftu a ďalších temných spoločností. Lenže čo z toho, keď som na to sám :) .

Keď vyberiem z poličky 10-15 rokov starú hru, viem že si ju určite môžem zahrať. Pravda, možno to bude vyžadovať trochu dosbox mágie, ale nič iné mi v tom brániť nebude. Ak si budem chcieť o 10-15 rokov nostalgicky zaspomínať na dobrodružstvá z renesančného Talianska, existuje veľká pravdepodobnosť veľkých problémov. Hra nebude z krabice absolútne hrateľná. Ak vydá Ubisoft nejaký patch, bude ho treba komplikovane hľadať na internete. Kto vie, či sa vám ho podarí nájsť. Skrátka, digitálna éra nepraje zberateľom a životnosti nových hier.

Ale to je iný príbeh, ten náš je o ľuďoch, hráčoch – ak sa mi niečo nepáči, stojím si za tým a ignorujem to. Ak budem o tom len hovoriť a nakoniec podľahnem marketingovým zvodom, nesmiem sa čudovať, že si herné spoločnosti budú dovoľovať stále viac a viac – možno sa nakoniec dočkáme spoplatnenia i tých klasických diem. 2 až 3 doláriky za kus, prečo nie?