Koukat na film, kde se Jim Carrey intimně sbližuje s Ewanem McGregorem ve vězeňském prostředí? Pod taktovkou francouzů? Už jen pohled na ústřední dvojici a tvůrce značí, že se nebude jednat o obyčejný tuctový film. A taky že nejedná. Je mi moc líto, že film kvůli svému tématu v kinech zřejmě nijak výrazně neuspěje (především v Americe), ale věřte nebo ne, tahle homosexuální story je fakt dobrá!

Steven Russel (Jim) je heterosexuál, dokonalý a spořádaný občan bez jediné chybičky. Po bouračce v autě si ale uvědomí kým vlastně je a začne žít naplno. Nikdy totiž nebyl spořádaný občan a nikdy nebyl heterosexuál. Steven je gay jako poleno a navíc ještě dokonalý podvodníček – pojišťovací podvody mu jdou od ruky a to tak, že ho jednou zatknou. Ve vězení potká blonďatého fešáka Phillipa Morrise (Ewan), hošani se do sebe na první pohled zabouchnou a začne série více či méně uvěřitelných eskapád.

I love you Phillip Morris není vězeňský film, není to drama ani autentický příběh. Je to především homosexuální komedie, která neuráží, pobaví a funguje na výbornou. Jim odvádí svoji standardní práci – šklebí se, skáče, dělá kraviny a všechno to, co mu jde nejlíp. Jeho sebevědomého, motivovaného a vyčůraného Stevena mu nelze nevěřit. Jaký je ale Jim dobrý Steven, tak je Ewan geniální Phillip. Svoji plachou modrookou stydlivku si bývalý Obi-Wan Kenobi řádné užívá a ždímá ze své postavy první poslední.

Film funguje skvěle především díky ústřední dvojici – ta chemie tam jednoduše je. Možná trochu překvapivě se o většinu vtipů nestará jen gumový Carrey, ale i Ewan přihodí svou trošku do mlýna. Během filmu jsem se několikrát zasmál nahlas, ale většinou jsem měl na tváři permanentní blažený úsměv. I love you Phillip Morris není sondou mezi homosexuály a nesnaží se brát věci vážně. Je to příjemný relax co neurazí, rychle uteče a především pobaví. Běžte na to do kina.