Je tu konec E3, resp. konec pro nás, smrtelníky, kteří sledovali konference z povzdálí půl metru od svého monitoru, a nějaké to shrnutí je tudíž na řadě. Co překvapilo, a co naopak nepotěšilo, to a možná něco navíc v následujícím článku, který je spíše shrnutím toho, co si z konference vybavuji, než vypsání v bodech, co všechno Microsoft odhalil.

Microsoft překvapil, že vůbec ukázal nějakou hru, že ukazoval hry. Nejdříve Hideo Kojima představil Metal Gear Solid V ve formě dlouhého videa, které nejdříve nevypadalo jako Metal Gear, to až mnohem později, a spíše to přípomínalo Red Dead Redemption, než cokoli jiného. Upřímně, byl jsem tím trošku zklamán. Vypadalo to jako nějaká mainstreamová westernovka, sice s krásnou grafikou a božími animacemi, ale to hlavní, pocit, že je to další MGS, chybělo. Otevřený svět byl už slibovaný ve čtyřce a víme jak to dopadlo. Všechny slibované featury, jako naprostá svoboda, co budete v onom velikém světě moci dělat, to, že je tam funkční čas, a že postavičky skutečně, jako v Papíkově Tears, žijí, spí a představují si, co budou dělat za týden, se mi zdá jako nesplnitelný slib, i když ho „pronesl“ v traileru výborný herní tvůrce Kojima. Tak i z tohoto důvodu mě to neoslnilo. Kde jen je ta MGS atmosféra z druhého dílu? V prvním traileru na Phantom Pain tam byla. Proč nepoužila stealth prostředků, a neproplížila se i sem? Může za to Microsoft?

Co si z konference Microsoftu dále vybavuji, je Titanfall. Hned, jak se hra začala prezentovat ve vůbec prvním traileru, napadlo mě, jestli náhodou místo něj, nepustili trailer na Quake Wars. Futuristická válka, začátky misí seskokem z padáku, jetpacky, Mechové. To je přece Quake Wars. Jen ti Stroggové se kamsi vypařili. Další změna je v tom, že hráči volají herní postavy přes videotelefon, a tak při střetu s nepřítelem se vám zobrazí v jednom z horních rohů obrazovky tlustý číňan, cosi mumlající, že máte pokračovat na domluvené souřadnice. To je tedy pěkné, ale jestli užitečné, to se právě teď bojím odhadnout.

Co si vybavuju dále, byl tam docela dlouho basketbalista, kterého jsem v životě neviděl, a mám dojem, že propagoval nové NBA.

Ve filmečku, který očividně stál mnoho amerických dolarů – CGI vypadalo draze -, se poutník v plášti procházel pouští a já si říkal, že to bude asi další Halo. Po minutě se propadla zem a z ní se vytáhl velký robot, a já tak přiznal, že jsem se spletl. Transformers v nové videohře dávalo smysl. Pak poutník uznal za vhodné, že už se dostatečně oteplilo na to, aby si sundal kápi. Co se nestalo: pod tajemným pláštěm byla po celou dobu překvapivě hračka od Mattela. A po chvíli byl konec. Jaký měla ukázka smysl, proč byla tak a tak nasnímaná a proč ji někdo takhle vymyslel, to je mi vpravdě záhadno. Celkový nádech to mělo z Diabla 2, kde temný poutník, AKA Diablo, hledal kohosi, taky v plášti a šlo o podobně tajemně nasnímaný videoklip. Přemýšlel u toho vůbec ten autor, který celou tu CGI sekvenci navrhl?

U Microsoftu se mi ještě vybavuje oznámení ceny ve stylu, že konzole stojí ehe-hml-bl-five-lala-hund-hm-dr-eheh-dred dollar-hah-s. Na velkém plátně se nic, pro jistotu, nenapsalo, protože pak by se ona vysoká cenovka vpálila všem, i těm nejpomalejším, američanům do očí a pak by Microsoftí konzoli vůbec nikdo nekupoval.

Jedno se Microsoftu pochválit musí: ukázal hry, a ukázal jich víc, než by čekal i ten nejpesimističtější divák tiskovky, na níž byl Xbox One odhalen.

Konferenci chybělo něco výrazného, co bych si pamatoval i za dalších 24 hodin – jakože to, co jsem teď napsal, za tuto dobu nejspíše zapomenu. Pokud bych to měl ohodnotit jako samostatnou konferenci, dávám palec dolů, avšak v porovnání s odhalením konzole Xbox One, dávám palec do strany, a tím chci říct, že to vyloženě špatné nebylo.