Ne, teď nemluvím o kostlivci Jobsovi, který vypadá, že to s ním každou chvíli na tom pódiu sekne. Řeč bude o jakémsi vystřízlivění a kocovině, aneb jak se opít miliony aplikací a udržet si čistou hlavu. Lépe řečeno, jak se ze mě stal iAbstinent. iPhone je cool a na AppStore má aplikací habaděj. Možná až moc. Nadávají na to především (nejen) menší vývojáři, kteří tam prostě zapadnou. A zapadnou i ti velcí. Her tam jsou miliony a z toho jich je 95 procent příšerných/zbytečných/nezajímavých. Průměrná cena hry je 0, při nejhorším 0.99 dolaru. Pokud někomu fakt rupne v bedně, stojí hra pár dolarů, ale to už jsou extrémy.

Ze začátku mě fakt bavilo stahovat nové hry, objevovat nové zážitky (točit s iPhonem horem kolem, třepat s ním a třeba do něj i foukat). Všechno bylo tak levné, všechno bylo tak krásné, nové a cool. Teď je to asi taky pořád krásné, levné a cool, ale koho to má pořád bavit?

Mě teda ne. Už se mi vážně nechce prolézat AppStore a hledat jednu perlu v hromadě s*aček. Nechtějí se mi ani vyhledávat a číst/sledovat recenze, protože často bych dýl hledal a konzumoval informace o hře, než bych ji třeba vůbec hrál. A v žádném podcastu co poslouchám, není už ono mini okýnko „iPhone game of the week.“ A já sem prostě líný si ty informace vyhledat sám.

Apple se sice snaží a na AppStore jsou různé kategorie a promouty, ale i do těch se dostane spousta kravin a nezajímavých zbytečností. A mě se fakt nechce hodinu hledat nějaká perla. Naposled jsem objevil Angry Birds a byla to neskutečná pecka. Ale další pecku už neobjevím sám, další pecku mi bude muset někdo vpálit do ksichtu, protože já na AppStore už kašlu. Příliš mnoho sena, příliš málo jehel.

Ke štěstí mi tak stačí Twitter a Facebook aplikace, plus aplikace různých webů. Přestávám tak na iPhone hrát. Ne že by to tam nešlo, ale prakticky neexistující bariéra pro vývojáře znamená milion kravin na jednu kvalitní věc. A to je poměr, který je smrtící. Je tak největším nepřítelem iHraní samotný AppStore? Dost možná ano. Apple by s tím měl něco zásadního udělat, protože věřím, že do téhle fáze, ve které se teď nacházím já, se dřív nebo později dostane spousta lidí.

Jobs a jeho melody bojz nám dokázali, že na tom jdou hrát hry a některé vypadají vážně sexy. A že to je cool. Ok. Teď by nám ale měli dokázat, že to je zdravý ekosystém, kde úžasné věci nezapadnou a kde je příjemné prostředí jak pro vývojáře, tak pro hráče. Zatím to tak není.

Majitelé iZařízení, jste na tom podobně, nebo vás pořád ještě baví prolézat AppStore a hledat jehlu v kupce sena?