Když jsem se jako malý dostal poprvé k pixelovanému svalovci Duke Nukemovi, vůbec jsem neměl tucha jak hvězdné jméno bude mít tento atomový chlápek v herním průmyslu. Nemám takové schopnosti jako Michael Pachter. No, a skutečnost je taková, že za pár let, to když Duke začal fušovat do třidé prostoru, se z Duka stala doslova modla, kterou hráči vzývali ne proto, že jim to nějaká herní firma nařídila, ale z prostinkého důvodu, že to byla hra neskutečně zábavná. Nebylo hráčů, komu by se Duke 3D nelíbil. A jeho pokračování, chcete-li čtvrtý díl nebo druhý 3D díl, nazvané Duke Nukem Forever… dlouhá historie.

Upřímně, moc nechápu, a to jsem kolem toho přečetl spoustu, proč se tento nový Duke Nukem Forever dělal tak dlouho. Údajné jádro pudla je prý neschopnost lidí v 3D Realms, neschopnost, neschopnost, neschopnost udělat Duke Forever tak rychle, aby hra technologicky v době vydání obstála. Co na tom nechápu je však to, že i ve své době Duke Nukem 3D nepatřil zrovna ke špičce co se týče vizuální stránky. Hra měla zastaralý engine, to všichni moc dobře ví, ale to vůbec nevadilo. Kouzlo Duke Nukema bylo přece v zábavných levelech, absurdních nepřátelích v prasečích kostýmech a peprném humoru hlavního protagonisty s fotorealistickými dlaněmi. Chápu to tedy tak, že 3D Realms se po celou tu dobu nesnažila o to, aby vyšlo slušné pokračování – jejím cílem bylo převálcovat všechnu konkurenci (což se jim třeba tehdy s Dukem 3D nepovedlo, minimálně z technologického hlediska ne), ať to stojí co to stojí. Ať už to ale bylo jakkoliv, dnes na tom už nezáleží.

Za tu dobu, co se na Duke Nukem Forever pracovalo, totiž Duke kompletně vymizel z povědomí a ještě nedávno se ho jen tak tak dařilo tam udržet. Spousta hráčů se ale smířila s tím, že Duke Nukem Forever už nikdy nevyjde a čekání na něj prostě „vzdala“. Jak jsme se před pár dny dozvěděli, DNF v dohledné době má skutečně, skutečně, skutečně vyjít. A zárukou pro vydání je fakt, že ho „nedokončují“ 3D Realms, ale Gearbox Software – tedy někdo jiný, někdo, kdo v tomto tisíciletí už nějakou hru vydal. Otázka, která visí ve vzduchu je: Bude Duke Nukem ještě někoho zajímat? Minimálně fandy kvalitních akcí, kteří se nekoukají na „o čem, kdo a proč“, ale na „koho, čím a jak silně“. A co fandy série? Bude je zajímat? Ještě zajímavější otázka je: bude Duke Nukem Forever po patnácti letech vývoje bičován, liskán z obou stran a nakonec ponechán krutému osudu strávení zaživa Sarlaccem na Tatooine-u nebo ho recenzenti a dlouholetí fandové přece jen vezmou na milost?

V nadpisu článku je slibován názor, jasný postoj k fenoménu Duke Nukem. No, jak to jen, jak bych to… no dobrá, takže: Na Dukeho novej díl se těším a jestli skutečně vyjde, tak k němu budu férový a zapomenu na všechna ta krutá videa „Always Bet on Duke“, kterýma nás pánové z toho odporného studia, které už naštěstí neexistuje, dobrých několik let mučili. Hail to the King, baby? Uvidíme, drahý Watsone, uvidíme… hehe.