Jestli se na tablety a mobily hodí nějaké hry přímo skvostně, jsou to záležitosti, u kterých nemusíte na displej ťapkat deseti prstama. Tuhle ťuknutí, támhle swipe a za pár desítek vteřin level cleared. Zosobněním tohoto triviálního konceptu jsou on rails běhačky, kdy panďulák zdrhá a vy jen korigujete směr a překonáváte překážky. Například Rayman: Jungle Run v tom byl špičkový a Granny Smith o moc pozadu nezůstává.

Granny Smith se sice nemůže pochlubit tak vymazleným ksichtem jako Rayman, ale zase má prý jakousi fyziku. A docela to bábě frčí. Pointa hry spočívá v tom, že babička Smith (pak pes a pak dědeček) jede na kolečkových bruslích z leva do prava. Před vámi jede malý spratek a vy musíte frčet tak, abyste ho předjeli, protože si nesmíte nechat ukrást jablka. Ta jsou v každé úrovni tři a slouží jako hodnocení.

Předjet malou čórku není těžké, jen nesmíte dělat velké chyby. Překážky přeskakujete a když tlačítko pro skok podržíte, začne babička rotovat. Tím můžete korigovat úhel dopadu, což má vliv na rychlost (a ocenění good landing nebo perfect landing) a na různé typy povrchů. Protože v pozdějších levelech už nepojedete jen tak do prava, ale budete hopsat všemi možnými směry a je nutné vždycky správně dopadnout.

Nejen hopsáním je ale babička živa a menší twist přichází v používání berle (u psa je to kost a dědeček má zase deštník). Čaganem se zachytíte za jakési zábradli, na kterém můžete třeba přeslajdovat propast. Nebo vás rychlostí vyslajduje někam nahoru. Čím dál ve hře jste, tím méně času trávíte na zemi a více ve vzduchu – budete poskakovat mezi zábradlími, proskakovat okny, projíždět zdmi domů, létat v nulové gravitaci…

Rayman: Jungle Run je lepší než Granny Smith, ale je něco zvrhle kouzelného na tom, když s babičkou vyskočíte, narotujete se do správné polohy, napřáhnete berlu, jen abyste zábradlí o kousíček minuli a pak letíte s berlou šipku přímo do země. Stejně kouzelné je i když vám všechno vychází a rychlostí blesku si to svištíte po zábradlí, ne nepodobně jako v Bioshock Infinite.

Hratelnost je jednoduchá, opravdové problémy jsem měl až v posledních úrovních ve vesmíru (= 10+ opakování). Změna prostředí pomáhá, stejně jako neuškodí změna postav. Za mě tedy jasné doporučení. Granny Smith se vyhněte obloukem pouze v případě, že jste se těch “zdrhaček” na mobilních platformách už přejedli. Do žánru nepřináší nic nového, ale to, co dělá, dělá dobře.

http://www.grannysmithgame.com/