Niekedy tak trochu nechápem, ako môžu niektoré staré značky prežívať. Kto ich drží pri živote? Resp. naozaj sa oplatí ich vydávať na všemožné platformy a nechať ešte v dnešnej dobe predávať? A niekto si to nakoniec aj kúpi. Možno zo zvedavosti, možno zo srandy… Ja neviem. Čo ma viedlo k tejto úvahe? No Mad Dog McCree vydaný na PSN.

Chápem, že som ako mladý fagan bol nadšený z videa, ktoré sa mi prehrávalo na počítači. Boli tam živí herci, celé to zvučalo lepšie ako 8-bity, o niečo lepšie ako midi a vyzeralo to ako niečo, čo som videl v televízií. A navyše sa do dalo aj hrať. Mno, hrať. Ale pri pohľade na skóre, ktoré dostala hra v dobovom Excalibure, rovnako i časopise Bit – teda 92% – som zrejme nebol jediný, kto bol týmto čudom ohúrený. Bola to zvláštna doba. Plná podivných hier a interaktívnych zhovadilostí. Ale mali sme ju radi.

Lenže doba akosi pokročila, človek je starší a múdrejší – trocha. Vidí veci inak, ako ich videl vtedy. Medzi nami, „herecké“ výkony zúčastnených už vtedy boli smiešne, ale dnes sú ešte komickejšie. A to neplatí len o Mad Dogovi, ale všetkých interaktívnych strieľačkách od American Laser Games. Jednoducho povedané – je to tak strašné, až je to vtipné. Mimochodom, pokiaľ viete ako na to – máte tu správnu mušku a postreh – tak Mad Doga dohráte za pol hodinu. Ak sa nič nezmenilo, a trailer ma utvrdzuje v dojme, že je všetko pri starom, tak by si za Playstation Mad Doga nemali pýtať peniaze, skôr by ho mali rozdávať zadarmo. Obraz vyzerá rovnako neostro, ako si ho pamätám z PC Windows verzie. V tomto smere sa vydavateľ tiež nepretrhol a jediná jeho investícia zrejme mierila na prispôsobenie ovládania pre Playstation Move.

Áno, je to vtipné, na pár minút vás „hra“ zabaví, ale skutočne nie som presvedčený o tom, že by si v dnešnej dobe mal niekto pýtať za ňu peniaze. Pritom existuje na všetky možné platformy, cez Wii až iOS systémy. V živote by mi nenapadlo, že táto hra prežije celé desaťročia a dostane sa i na najmodernejšie herné systémy súčasnosti. Nemá na to žiadne predpoklady! Alebo? Nuž, keď sa dnes nad tým tak zamyslím, tak má. Sú to vlastne videá, ktoré program púšťa za istých okolností. Ak máte videá natočené, nie je problém jednoduchý program prispôsobiť jednotlivým systémom. Takto za veľmi lacný peniaz môžete získať „hru“ na x rôznych platforiem. A ono sa vždy nájde pár odvážlivcov, ktorí vám kúpou vrátia aspoň tie náklady. Možno ich bude toľko, že aj niečo zarobíte.

Mimochodom, druhý diel svojho času odporúčal na kúpenie aj Jaro Filip :-). Holt, taká bola doba. Zvláštna, filmovo – interaktívna.