Jedním z hlavních argumentů pro koupi konzole je pro spoustu lidí cena. Ta se na první pohled jeví bezpochyby nadmíru výhodně. Je to ale v porovnání s PC opravdu tak výhodný artikl?
(Pozor! Článek obsahuje spoustu zbytečných čísel :)


Vezměme si nejběžnější příklad člověka, který má doma jen obstarožní PC a v obýváku starou, vyboulenou televizi. Pokud chce tedy “upgradovat“, tak musí úplně od píky.
Nyní se tedy náš člověk rozhoduje, zda koupit zcela nové, výkonné PC se vším okolo nebo next-gen konzoli s HD televizí. K tomu samozřejmě přihodí alespoň 5 her za plnou cenu.

Začněme u PC. Potřebujeme kompletní sestavu PC + monitor (+ třeba gamepad) + 5 her. Za velmi výkonné PC i s operačním systémem, myší a klávesnicí dáme cca 25000,-. K tomu přibereme 22“ wide LCD monitor za 7000,-. Přihodíme gamepad za necelých 1000,-, repro za 1000,- a 5 her rovněž po 1000 koruně. Celkově nám vyjde něco kolem 39000,-.

A teď ke konzolím. Vezmeme si třeba tu levnější – Xbox 360 Premium, to máme 7000,-. K té potřebujeme adekvátní televizi, nespokojíme se tedy s nějakými HD Ready “chudáčky“ a chceme jen Full HD. To nám dává široké rozmezí, ale dejme tomu něco kolem 30000-50000,-. K tomu Gold učet na Xbox Live pro hraní online za 1800,- a 5 her po 1800,- (pro fajnšmekry by tu mělo být i 5.1 ozvučení, ale raději ho vynecháme :)
Celkově tedy něco kolem 48000,- když budeme šetřit na televizi.

A copak nám vyšlo? Rozdíl skoro 10000,- ve prospěch PC! A to jsme ještě vzali levnější konzoli i televizi.
Jenže není to tak růžové. Jedná se totiž jen o počáteční pořizovací investici. PC vám určitě vydrží alespoň 2 roky a ze svých nároků nebudete muset nějak zvlášť slevovat, ale poté už určitě bude zapotřebí nějaký ten peníz na obnovu. To u konzole logicky nehrozí (pokud tu X360 ještě bude :). Jenže má jiný problém – cenu her. Za 5 nových her u nás zaplatíte takřka 9000,-! Takže pokud si chcete každý měsíc zahrát jednu novou pecku, tak potřebujete neuvěřitelných 21000 korun českých ročně!!! Což už je opravdu extrémní pálka. Na PC vás to přijde takřka o polovinu méně.
A pokud chce někdo argumentovat tím, že přece může nakupovat v bazaru, tak je vedle jak ta jedle. To se totiž potom jaksi ztrácí ona světácká poctivost konzolistů. Protože za hru z bazaru VY sice zaplatíte, ale výrobce z toho nemá ani korunu. S velkou nadsázkou se to tedy dá přirovnat k takovému malému pirátství.

Čekali jste na konci tohohle kratičkého textu nějakou pointu? Asi vás zklamu…
Snad jen moudro na závěr: PC vs. konzole jsou na tom cenově stejně. Liší se v jednotlivých bodech, ale z celkového a dlouhodobého hlediska vyjdou nastejno…