Poslední dobou je toho všude plno – Facebook je zlý, vůbec nerespektuje soukromí uživatelů, zneužívá jejich osobní údaje, špehuje vás, může vás napráskat policii a žere děti! No tak, zase někdo dělá z komára velblouda…

I když Facebook představil nedávno nové a značně kontroverzní podmínky používání, které dokonce ani nemusíte manuálně odsouhlasit, jsou prostě platné jen tím, že Facebook používáte a nikdo vás na ně neupozorní. Podmínky si přečtěte zde, nebudu je tlumočit. Nebyli by to ovšem bloggeři, kteří to hned vyšťourali a vynesli ven – následovala neuvěřitelná vlna nevole a nepomohlo ani vysvětlování zakladatele Facebooku, že to vlastně myslí dobře. Kontroverzní podmínky byly obratem staženy.

Chápu, že někomu může vadit to, že někdo druhý může používat jeho osobní údaje pro reklamní či jiné účely, nebo je poskytovat třetím stranám. A mě? Mě to je šumák. Jestli bude Facebook nějak profitovat z toho, že si v mém profilu vyčte že mám rád Mojito a líbí se mi Indiana Jones. Co z toho? A jaká je pravděpodobnost, že když už by teda teoreticky něco chtěli použít, tak že si vyhmátnou zrovna moji maličkost?

Tahle hysterie mě fascinuje – nejvíc křičí ti, kteří tam ten profil vůbec nemají. A proč křičí ti, kteří tam ten profil mají? Snad co nechci aby někdo nezneužil/nevyužil/neviděl, na internet nedávám. A pokud je někdo tak hloupý, tak je to jeho chyba. To, že v každém aspoň trochu větším městě sledují všechny kamery nedobrovolně nikomu nevadí? A když si dá někdo dobrovolně na internet nějakou fotku nebo informaci a pak dupe nožkou? No tak…

Taky je docela zajímavé, že se nadává na Facebook, protože je v módě, ale nikdo neřeší desítky dalších sociálních služeb, které fungují prakticky stejně. Holt je něco IN, tak si na tom přihřejeme polívčičku.