Aneb Jack Black a Michael Cera coby lidé z pravěku. Jack Black se jednoznačně řadí do elitní komediantské smetánky. Cera se do filmu dostal asi jen díky Juno. Tam byl možná super (popel do gatí, neviděl jsem), ale tady je jeden z jasných záporů filmu. Jeho kamenný ksicht je ještě topornější, než zbytek těla a absence jakýchkoliv emocí jde ruku v ruce s celkově nevýraznou postavou. Škoda. Vzhledem k tomu, že hraje druhou hlavní postavu je „škoda“ slabé slovo.

Zato Jack Black je zde jako utržený ze řetězu a srší z něj jeden vtip za druhým. Některým se dokonce i zasmějete. I když to bychom měli přičíst na triko světlé chvilce ve scénáři, než Jackovi. Ten si jede ve své škatulce, která je sice dobrá, ale do tohoto filmu se jaksi nehodí. Vyniká totiž jenom Jack. Zbytek se jen plácá v bahně (někdy doslova) a nikomu z toho bahna nevykoukne ani malíček, natož ksicht. Dokonce i Vinnie Jones je tak nevýrazný, až to bolí.

Docela průšvih je i feeling pravěku, který se těžce nedostavuje. Neexistuje scéna, při které byste neměli pocit, že hned vedle záběru nestojí pár trailerů, hostesek, opodál je velký raut a vyhřívaný bazén. Sterilita anonymního lesa hned vedle velkoměsta je cítit víc, než pomočené vlasy Michaela Cery. Fuj. Ani jednou na vás nedýchne atmosféra pravěku, ani jednou nebudete hrdinům věřit jejich problémy, ani jednou s nimi nebudete sympatizovat/nenávidět je. Všechno vám to bude úplně jedno, protože lautr nic nepůsobí věrohodně. A to je ještě větší průšvih, než Cera ve vězení vzhůru oholenýma nohama.

Taky jsem moc nepochytil časoprostor a kontinuitu filmu – jednou jsme v lese, jsme pomalu neandrtálci, lovíme zvířata a sbíráme bobule. Pak se přesuneme o dva kilometry dál a najednou jsme v paláci s organizovanou armádou, zbraněmi a vládnoucí strukturou jako z dob antiky? Huh? Oh?

Je na filmu kromě Jacka Blacka nějaké pozitivum? Snažím se snažím, ale žádné nenacházím. Během filmu jsem se přesně třikrát zasmál (super narážky – dvě si už nepamatuju, třetí byla na Obamu), jinak jsem ale trpěl. Což u komedie není zrovna žádoucí. Holt se tohle zrovna nějak nepovedla. Lepší obsazení, lepší lokace a scénář by tomu zásadně pomohly. Takhle je to jen nudný pokus o komedii, který nemůžu doporučit ani fanouškům Jacka.

Co s tím?

Fanoušci Jacka Blacka nechť si raději zahrají Brutal Legend.

Fanoušci pravěku nechť si raději přečtou Lovce Mamutů.

Fanoušci starého Říma nechť si raději pustí Life of Brian.