Člověk co stojí za originálním vhledem Psychonauts nebo Brütal Legend a málokdo to ví. Možná proto není moc zvyklý dávat rozhovory. Není to takzvaný „vypravěč“. I přesto mi to nedalo a svého oblíbeného kreslíře sem se musel na pár věcí zeptat. Neřekl toho moc, ale něco přece jen ano.

V prvé řadě se ti musím k něčemu přiznat… Asi před třemi lety jsem ti ukradl ikonku. Do teď ji používám a máme se rádi. Že si ji můžu nechat? :)
Jasně. Jsem rád, že jste spolu štastní.

U nás tě zatím bohužel moc lidí nezná. Můžeš zkusit nějaké self-promo?
Posledních 9 let dělám hlavního výtvarníka v Double Fine, kde společně s týmem stojím za vzhledem našich her Psychonauts a Brütal Legend. Mimo Double Fine, dělám komiksy pro sbírky jako třeba Hickee and Flight. Taky kreslím vodovkama různé potvory a lidé se jimi překvapivě baví. Ukazují je v galeriich po celém světě. No, a to jsem já!

Používáš na dnešní dobu docela netradiční metodu malování. Dnes všichni kreslí jen ve Photoshopu. Kreslíš vodovkama i při tvoření herních návrhů?
Herní koncepty dělám tak, že je nejdřív nakreslím tužkou a pak je maluju ve Photoshopu. Pro malby, které jsou dělané vodovkama, používám Photoshop jen na lehké úpravy. Ale vodovky pro herní grafiku nepoužívám! Až na krajní případy, kdy si potřebujeme hodně pohrát se vzhledem hry.

Na svém blogu nemáš skoro žádné obrázky týkající se her. Ne, že by to vadilo…
No, svého času, když vycházeli Psychonauts a Brütal Legend, jsem z nich postoval nějaké koncepty. Ale ne pravidelně. Myslím, že bych mohl ukázat víc… jenže někdy je to přísně tajné!

Jak jsi se vlastně dostal ke hrám? Bylo dřív kreslení nebo hry?
Poprvé jsem se dostal ke hrám v Lucas Learning, malováním pozadí pro dětské Star Wars hry. Tam jsem se setkal s Timem Schaferem a stali jsme se přáteli. Když odešel založit Double Fine, šel jsem s ním.

Na kolika hrách jsi se tedy celkem podílel? 
Celkem na čtyřech. Dvě u Lucasů – Yoda’s Challenge a Jabba’s Math Galaxy, dvě v Double Fine – Psychonauts a Brütal Legend.

Jako „art director“ stojíš za celým vzhledem hry, že? Máš tedy kontrolu nad tím, co grafici provádí s tvými nápady?
Sešli jsme se jako tým v předprodukční fázi a na vzhledu hry pracujeme společně. Já to vše zaznamenávám a snažim se ostatní inspirovat. Zatímco u Psychonauts jsem byl přímo u kormidla, moje role v Brutal Legend byla spíš taková, že jsem byl tím, kdo předával inspiraci a svoji vizi. Jinak jsem na produkci hry zase tak moc nedohlížel. Měli jsme velice talentovaného chlápka Lee Pettyho, který to měl celé na starost.

Můžeš popsat jak vzniká hlavní hrdina hry? Třeba v Brütal Legend.
Probírali jsme se spoustou materiálů a zkoumali atmosféru jaké chtěl Tim dosáhnout. Z počátku to byl takový Lemmy Kilmister z Motörhead, ale postupně se vyvinul ve více ujetého roadieho. Chtěli jsme míň stoickou badass postavu a víc pořádnýho badass fanouška metalu. Tak jsme se posunuli směrem k Jackovi Blackovi. Ani jsme netušili, to až mnohem později, že chce dělat hru. Hodně nás to potěšilo.
Jak se pracuje s Timem Shaferem?
Tim je fantastický. Velmi inspirativní. Přitahuje neskutečně talentované a vtipné lidi a podporuje hodně společenské prostředí. Všichni jsou zapojeni a cítí se součástí projektu. Jedna velká rodina.

Na Psychonauts jste dělali 5 let. Bylo to dlouhý 5 let? Byl to hodně náročný vývoj?
Ano, byla to naše první hra, takže jsme budovali společnost, zatímco jsme tvořili hru. Tudíž jsme měli nějaké porodní bolesti. Ale nakonec se to otočilo a všichni jsme byli velmi hrdí. Jsme perfekcionisti! Obzvlášť Tim.

Oproti tomu musel být vývoj Brütal Legend mnohem uvolněnější… nebo ne?
Byl uvolněnější, ale trval stejně dlouho. Poučili jsme se z našich chyb a skvěle zapracovali jako tým. Všichni byli velmi spokojení z výsledku.

Máš raději svoji práci na Psychonauts nebo na Brütal Legend? Ale upřímě!
Obě mám hrozně rád z různých důvodů. Psychonauts byli můj první velký podnik a jsem hrozně rád za to, co z nich vzniklo. Byla to ale těžká cesta. Ke konci jsem se těšil, až budu dělat na něčem novém. Brütal Legend byla tím pádem super zábava a ukázalo se, že mnohem epičtější než Psychonauti. To mi udělalo radost. Od dob Psychonautů ale nahlížím na tyhle věci jinak. Takže vážně těžko říct. Jsou to různý bestie!

Určitě máš nějaký návrh, který ti zakázali dát do hry, protože byl moc šílený? Ukázal bys nám ho? Prosím :)
Vždy existují věci, které se nedostanou do finální hry, tak to chodí. Jenže… Top Secret!
Mysliš, že originální hry typu Psychonauts mají na dnešním trhu pořád místo? Dovedl by sis představit pokračování?
Psychonauts si stále získávají větší a větší publikum. Což je šílené a zároveň vzrušující. Kdo ví, co přinese budoucnost…

Dnes jsou hodně v módě indie hry typu World of Goo nebo Crayon Physics. Sleduješ je?
Zrovna tyhle jsem nehrál, ale znám je. Indie trh je plný inspirací. Nabízí tolik možností pro každého a pořád drží velké společnosti ve střehu. Hry nepotřebují vysoké rozpočty na to, aby byly parádní.

Neláká tě s někým vytvořit nějakou malou indie hru, postavenou na tvých originálních malůvkách? Třeba taková klasická Lucas Artí adventura by byla úžasná.

Hned bych do toho šel!

Hraješ ještě hry nebo už ti nezbývá čas? Jaké tě nejvíce ovlinili?
Bohužel, už na hraní nemám moc času. Je to pech.
Nejraději mám Mario Kart, Shadows of the Empire, Golden Eye, Oddworld a Grim Fandango!

Tuhle otázku mi odpusť… Jaktože jsi nedostal žádnou cenu za Psychonauts? Chápeš to??

Ceny za Psychonauts? Máme jich přece celou hromadu! Byl to parádní rok když vyšli.

Jasně, ale myslím cenu přímo pro tebe! :)

No jo, to je fakt!

A kdy přijedeš vystavovat do České Republiky?
Rád bych… doporuč mě pár galeriim!

 ____________________________
Díky zealovi za dodatečnou pomoc s překladem