Ve Spojených státech se tento den koná slyšení ohledně zákazu prodeje násilných videoher nezletilým. Jde o zákon, který dává smysl. Je správné, aby si osmileté dítě nemohlo koupit Manhunt, vždyť taková hra, a jí podobné, jako např. Postal, určitě nepatří do rukou dítěte.

Některé hry totiž dokážou být sugestivní natolik, že to s dětskou hlavičkou může lehce (ale i více) zamotat, a kdo ví, co se pak může stát. Jistě, nemusí to mít na něj žádný negativní dopad, ale šance tu je, a proto je dobré, aby o tom nerozhodovalo dítě, ale jeho rodiče, kteří by nejvíc měli vědět, kolik toho ten jejich Johnny snese. Kalifornský zákon samozřejmě nechce zakázat videohry, jak se může někdo domnívat po přečtení nějaké špatně přeložené zprávy na nějakém herním webu, ani nejde o to zakázat všechny násilné videohry. Jde o zákaz vyloženě takových videoher, které mají závadný obsah a těch, které ukazují násilí sugestivně. A takový zákaz je samozřejmě zcela v pořádku.

Proč se tedy o této kauze tak mluví, když jde o prospěšný zákon? S prosazením tohoto zákona údajně hrozí, že ve Spojených státech násilné hry zcela zmizí z herních obchodů (někde jen zčásti) a nejen to, bude to (zase údajně) mít katastrofálnější dopad v tom smyslu, že násilné hry se přestanou dělat úplně. Alespoň ve Spojených státech, ale i tak to bude mít katastrofální následky pro herní průmysl, jelikož americký trh je všechno, jen ne zanedbatelný. A proto část herních webů, s velkými firmami za zády, proti tomuto brojí a dokonce vyzývají samotné hráče, aniž by jim sdělili o co skutečně jde (že má jít o zákaz prodeje jen těch nejzávadnějších her nezletilým). Mimochodem, na stránce Video Game Voters, která je oficiální stránkou „hráčů bojujících o práva videoher“, není nikde srozumitelně napsané, co onen zákon skutečně znamená.

Navíc, jak si můžete všimnout, je to celé nevkusně zaobalené jako štvavá kampaň vůči současnému guvernéru Kalifornie. Divné je na tom minimálně to, že zákon chtějí sami kaliforňané, takže skutečně to není tak, že by Schwarzenegger vykročil špatnou nohou z postele a jen tak ho napadlo, že by bylo fajn, aby se konečně ten rating u videoher skutečně dodržoval (a ne jen doporučoval, jak je tomu doteď).

A čistě teoreticky, kdyby zákon prošel a hypoteticky by se stalo, co říká šéf Activisionu Bobby Kotick a jiní? U her ve Spojených státech by chybělo brutální násilí, zabíjení v detailu a nějaké perverzní úchylnosti podané sugestivně. Dělá něco z tohoto dobré hry? Nemyslím si.