Hlavní argument pirátů, proč si hry stahují, je, že jsou moc drahé. Prostě na ně nemají a nebo si hrají na virtuální Robiny Hoody a sami sebe obelhávají, že jim jde o princip? Jak to ale ve skutečnosti je? Spousta zkušenějších hráčů zase přišla na opačný extrém. Hry si kupují v zahraničí, kde je vyjdou i s poštovným klidně o několik stovek levněji. Bohužel, i když teoreticky tu svou originálku doma mají, nepřispívají tak k rozvoji našeho trhu. Takže princip je stejný – nejste spokojeni s cenami her u nás? Podpořte trh tím, že si tu nějakou hru občas koupíte, třeba ve slevové akci, kdy kolikrát i novinka vyjde za polovic.

Argument, hry si začnu kupovat, až budou levnější, je chybný. To se nikdy nestane ze strany vydavatelů, ani distributorů. V prvnim případě by tu mohla být jakási minimální šance, že se vydavatelé po zralé úvaze společně dohodnou na nějakém novém modelu vydávání her, tak, aby vývojáři dostali své a zákazníci nemuseli sahat hluboko do kapsy. Ale tomu také moc nevěřím. To se změní postupně, jak se budou do budoucna měnit hry samotné a to je na dlouho.

Pokud uvažujeme, proč jsou hry u nás dražší, než v zahraničí, jde nám spíše o cestu ze skladu přes distributora, obchod až k zákazníkovi. Zde se začíná cena lišit a není jakkoli možné stanovit stejné podmínky, které mají např. obchody v Anglii. Spousta her se bere např. z centrálního skladu, který je umístěn někde v Evropě, třeba v Německu. A z něj se hry dováží do Polska, Rakouska, Česka a Anglie, atd… A jak se teda stane, že u nás jsou hry výrazně dražší? Je to jednoduché. Už v tom skladě, stejně jako je tomu v jakémkoli obchodě, vám stanoví výhodnější podmínky, když si od nich koupíte vyšší počet kusů. Sami to přece znáte i z maloobchodů. Koupíte si u nás 10 výrobků a my vám dáme slevu pět procent z každého kusu. A teď si představte, kolik her se prodá v Anglii a kolik u nás v ČR? Ne, počkejte, to si raději ani nepředstavujte, je to velký nepoměr. Takže když nejste velký odběratel, operující na velkém trhu, už v základu nemáte prakticky šanci, jak zajistit nízké ceny. A teď si k tomu ještě připočtěte daně, marži, dopravu, poštovné např., kteréžto položky jsou z hlediska koruny a naší ekonomiky zase vyšší oproti vyspělejším státům.

Jak z toho ven? Jediná možnost je, že lidé se postupně naučí kupovat hry a trh se rozroste. Trošku tomu pomáhá např. konzole Nintendo Wii, která se prodává skvěle, protože je cílená prakticky na všechny, od nemluvňat, po rodiče, až po dědečky a babičky a pak samozřejmě konzole PlayStation 3, kde se hry prakticky nedají pirátit a také je to podle toho znát. Příkladně oproti konkurenčnímu systému Xbox360 se multiplatformních titulů na PS3 prodá klidně pětkrát tolik, co na Xbox360.

Takže až si zase povzdechnete, vždyť já bych si i tu hru u nás koupil, kdyby jen nebyly tak drahé, zamyslete se… V poslední době se prodejci snaží zákazníky přilákat i řadou slevových akcí, které jsou opravdu výhodné a uvidíte, že při nich získáte hry za cenu, u níž už si nikdo nemůže stěžovat, že to jim prostě nedá. Novinky a prodejní hity za polovic, starší hry s výraznými slevami. Víkendové akce, speciální akce od vydavatelských společností, stačí si jen otevřít stránky všech významných obchodů a sami uvidíte, že když si dáte tu práci, seženete skvělé hry prakticky za babku.

A věřte, že i ve slevách prospíváte zdejšímu trhu rozhodně víc, než když si hru zpirátíte, či pořídíte ze zahraničí.