Dovolil bych si tvrdit, že téměř nic. Těch leaků, rumorů a oficiálních oznámení je v posledních dnech tolik, že se snad přestávám na E3 těšit. Bude tam odhaleno vůbec něco velkého a šokujícího, co nás posadí do židle? Zeptám se jinak: bude tam odhaleno vůbec něco velkého a šokujícího, co nás posadí do židle, ALE ZATÍM O TOM NEVÍME? Pochybuji. Víme o dalším PSP i DS, víme o X360 Slim, o placené PSN, o Wave, o Move a o další hromadě věcí. Je toho tolik, že se mi to sem ani nechce vypisovat. Tohle navíc nemá být seznam pre E3 leaků.

A to co nevíme, si můžeme lehce domyslet – v tomto případě se jedná o pokračování her či nové značky. Co nám tedy zbývá? Co nám letos vytře na E3 zrak? Loni to byl (alespoň pro mě) Project Natal. Letos? Letos tam žádný zásadní hardware nic vytírat nebude, protože všechno víme a nic z toho není kulervoucí. Jasně, X360 Slim v bundlu s Wave je asi fajn, ale furt je to jen lehká úprava konzole.

E3 je ještě relativně za dlouho – pořád dost času na to, aby Keighley a jeho melody bojz oznámili další tunu AAA her ještě před E3, ve vlastní pre-E3 show. Co pak zbude na velké konference? A ne, artwork nepovažuji za bomba mega super oznámení (Agent anyone?).

A to ještě čekám, až se zase ozve nějaký insider frikulín a na Twitteru to všechno vyspojluje, jako loni. A co teprve až do toho pořádně šlápne obnovená Surfer Girl? Ta zatím jaksi mlčí – vyspojlovala v podstatě jen to, že Wave bude podporovat i MGS: Rising.

Teď už jde jen o to, jak se s těmahla leakama velcí hráči poperou a jak nám je budou prezentovat. Trumfne MS loňského Spielberga, Beatles a další selebrity?

Důležitost E3 navíc rozmělňují soukromé akce herních firem – téměř každá větší firma má svoji vlastní „E3“ – a tyto firmy nemají sebemenší důvod oznamovat svoji novou hru na přeplněné E3, kde by oznámení zapadlo.

Na E3 se samozřejmě těším, ale letos vážně nečekám vytírání zraku, ani jiných míst, bombastickými zprávami. MS bude tlačit Wave, Sony Move, Nintendo 3DS. Zív. MS se bude ohánět exkluzivitami, Sony starými známými (GT5, The Last Guardian…). Zííív. Nintendo bude jančit s Vitality Sensorem a novou Zeldou. Do toho stovky 3rd party multiplatform záležitostí a herní eintopf bude hotov. A možná přijdou i oblíbené prajsdropy.

Nevím jak vám, ale přijde mi, že letos toho známe předem až nebezpečně moc.

Ale abych se taky vyjádřil k nadpisu článku – osobně by mě na E3 nejvíc překvapila (z kategorie reálných a rozumných překvapení) zase nějaká ukradená exkluzivita. Co takhle kdyby GTA 5 vyšlo POUZE na Xboxu 360? Nebo kdyby Nintendo oznámilo Wii HD. Nebo kdyby Sony… Vlastně to ne, u Sony mě nepřekvapí už nic.

A osobní přání? Beyond Good and Evil 2 a Mirror’s Edge 2.