Mezi nejnudnější hry, které si dokážeme představit, by bezesporu spadaly simulace reálného života či práce. Přesto se staráme o rodinu v The Sims, kopeme v Curiosity a neposlední řadě kontroluje osobní doklady v Papers, Please! Hra zpracovává nudnou úředničinu. Přesto hra baví. Nabízí se otázka jestli se dostáváme na dno pytle s nápady na nové hry. Možná ano. A možná ty naspodu jsou nejlepší.

Vítejte v komunistické republice Arstotzka. Jste soudruh úředník, který byl vylosován v loterii a dostal přidělené místo jako celník na hraničním přechodě. Glory to Arstotzka! Spolu s vámi se  do přiděleného bytu nastěhovala celá vaše rodina včetně tchyně a strýce. Glory to Arstotzka! Budete pracovat na hraničním přechodu 812 hodin denně. Je vaší povinností se starat o rodinu, platit nájem a pečlivě vykonávat svoji práci. Glory to Arstotzka!

Čím více lidí stihnu tím víc peněz dostanu. Jednoduché jako facka. Ok. DALŠÍ! Stačí jen u každého zkontrolovat pas a vstupní list. Takže zkontroluji jméno, jestli sedí kód na pasu a zda není prošlý. Počkat dneska je kolikátého? Platí ještě pas? A vstupní list? Pak jestli sedí fotografie, samozřejmě. Sakra a to místo narození existuje vůbec? To razítko tady je správné? Hej ty jsi z Imporu! Tak to si půjdeš pod skener jestli se něco nesnažíš pronést jako ten šmejd včera. Tak asi vše v pořádnu. Doprdele vždyť podle pasu máš být žena!

Takto uvidíte Papers, Please 95% herního času.

Ale musím taky kontrolovat každého pečlivě, za chyby mi můžou strhnout peníze. Glory to Arstotzka! Děti chtějí jíst. Žena chce zase teplo i mimo postel. Tchýně potřebuje léky. Tak jestli zbudou peníze … Kvůli těm atentátníkům jsme museli změnit pravidla při kontrole. Glory to Arstotzka! Od pondělí navíc musím kontrolovat krom pasu a ještě občanku a váhu.

Kontrolujete imigranty. Staráte se o rodinu primitivním micromanagementem. Na první pohled možná nuda. Ve skutečnosti detektivní práce. Hra je v bětě a v době psaní článku se nacházela ve verzi 0.5.70 0.5.11. Stáhnout si ji můžete přímo ze stránek tvůrce. Lenoši si můžou zkusit hodně osekanou verzi pro prohlížeče tady. (nedoporučuji už jen proto, že to je osekaná beta)

Papers, Please! je již na Steam Greenlightu, kde jí můžete dát palec nahoru. Beta vám dovolí odehrát několik dnů a dočkáte se zhruba hodiny zábavy. Jestli chcete pomoci autorovi s vymýšlením jmen imigrantů a zároveň sebe nebo třeba přítelkyni ve hře zviditelnit, můžete pomoct. A pokud dokážete u hry tak skvělý roleplay jako PyrionFlax ….