picture of HP Chromebook

Pamatujete ještě na první prototyp Chromebooku? Byl to Cr-48 představený v roce 2010 a všichni si z toho dělali srandu. Nejde tam nic spustit, je to jen prohlížeč Chrome napasovaný na notebook, bez internetu je to k ničemu a tak dále. A měli pravdu. Nedokážu si moct představit, že bych Cr-48 používal v běžném životě jako primární počítač. Za pravdu všem odpůrcům dávaly taky prodejní výsledky prvních Chromebooků rok poté. Ani v roce 2012 se Googlu s cloudovými počítači moc nedařilo. Ale letos se s nimi roztrhl pytel a jdou na dračku víc, než by si kdokoliv dokázal představit. A Microsoft z nich má naděláno v gatích.

Proč? Protože vyšla čísla prodejnosti a za loňský rok dělaly Chromebooky 21 procent všech prodejů notebooků. To je krásný skok, vzhledem k tomu, že v roce 2012 to byl v podstatě zanedbatelný a prakticky neexistující podíl blížící se nule. Ještě zajímavější je to v kontextu ostatních prodejů. Podle NPD šlo v porovnání s minulým rokem skoro všechno dolů, právě kromě Chromebooků a tabletů s Androidem. Klesly prodeje notebooků od Applu, výrazně klesly prodeje notebooků s Windows a trochu klesly i iPady. Vedle Googlu si polepšily jen tablety s Windows, které o ždibec poskočily.

Apple není přímý konkurent Chrombooků. Apple dělá drahé a luxusní počítače, za které si chtějí lidé připlatit. V letošním roce bylo takových lidí očividně méně než loni a nekupovali si ani víc iPadů. Pravým konkurentem Chromebooků je Microsoft a jeho Windows. Ten nabízí notebooky ve všech cenových kategoriích a právě ten letos utrpěl největší propad. Loni měly Windows notebooky 42,9 procent všech prodejů, letos jen 34,1 procent. Nedokážu si představit, že by byl rok 2013 jen ojedinělou anomálií a příští rok by se to najednou otočilo. Trend je jasný a Google to ví. Své Chromebooky bude i nadále podporovat, rozvíjet a posilovat, zatímco reakce na Windows 8 se asi nijak radikálně nezmění a Windows 9 je ještě daleko.

Sice se tak nějak říká, že každé druhé Windows se fakt povedou a jsou úspěšné. XPčka byly jakože dobré, zatímco Visty nebyly přijaté vůbec dobře a šlo to vidět i na podílu na trhu. Sedmičky byly a stále jsou velmi oblíbené a osmičky sice nejsou tak nenáviděné jako Visty, ale nikoho zrovna moc nenadchly. Podle tohoto nesmyslného vzorce by měly být Windows 9 parádní a veleúspěšné. Obávám se, že i kdyby to byla pravda, mohlo by to spadat do chlívku “příliš málo a příliš pozdě”. Operační systém už dávno není takové terno a lidi dnes už tolik neřeší co mají za systém. Potřebují se dostat ke svým věcem a ty mají stále častěji na internetu.

Čímž se dostáváme k tomu, že velká nevýhoda Chromebooků, tedy omezená funkčnost bez internetového připojení, je dnes nevýhodou vlastně všude. Zatímco Windows 8 stále více sází na připojení, Google se podvolil uživatelům a Chrome OS je bez internetu také relativně schopný stroj. Pochopitelně je bez internetu pořád výrazně méně užitečný než tradiční notebook s Windows, ale – na rozdíl od marketingového oddělení Googlu – Chromebook není pro všechny. Pokud někdo potřebuje dělat v profesionálních nástrojích jako je například Photoshop, tak pak nemá Chromebook vůbec cenu řešit.

Pro většinu běžných uživatelů je ale Chromebook naprosto dostačující zařízení, které je v pohodě funkční i bez připojení na internet. Google ve svém Obchodu nabízí několik aplikací, které vám budou fungovat i v offline režimu, včetně Google Docs. Sám v Google Docs pracuju denně a v létě si často zajdu s notebookem někam do parku a bez připojení píšu články. A stejně, když se přeci jen někdy stane, že mi vypadne internet, tak nemůžu moc dělat. Můžu si zahrát nějakou hru, což na Chromebooku nemůžu, ale tím ten offline-online rozdíl, alespoň pro mě osobně, končí.

Proč by měl mít teda Microsoft naděláno v gatích? Inu, je to jedndouché. Chromebooky mu budou postupně užírat zákazníky z low cost segmentu. Ty, kteří by si dřív koupili nějaký šitózní netbook, si teď koupí Chromebook. Funkce a výhody Chromebooku se navíc perfektně hodí do firem, školství a státní správy. Tam už všude Google několik let úspěšně útočí na pozice Microsoftu s Google Apps a začíná se dařit i s Chromebooky. Hlavně ve školách to jde prý na dračku. Nedivím se. Když si vzpomenu na naši školu, tak Chromebooky jsou přesně do puntíku to, co jsme tehdy potřebovali.

Microsoft by do jisté míry nemusely tolik znepokojovat výkyvy u uživatelů, má přece svůj enterprise segment, kde se jim daří jako prase. Ano a ještě hodně dlouho se jim dařit bude, to je bez debat. Jen díky setrvačnosti firem jsou pánové z MS naprosto za vodou. Jenže když se může i byznys a státní správa pomalu přesouvat na Google Apps (aktuálně třeba Boston), proč by se nemohla časem pomalu začít přesouvat i na Chromebooky? Mohla. A přesune, jen to bude trvat hodně dlouho. Navíc další segmenty, ve kterých Microsoft dominoval či dominuje, jsou také v ohrožení.

Mobilní dominanta Windows Mobile už dávno padla. Windows Phone 8 sice hezky roste a je to dobrý systém na pěkných zařízeních, ale co si budem povídat, mobilnímu trhu vládne Android. Který pořád roste jako z vody. Další nezanedbatelný důvod, proč mít vůbec PCčko s Windows, jsou hry. A tady se o pěknou iniciativu pokouší se svými SteamMachines a SteamOS Valve. Je ještě příliš brzy předpovídat jestli se jim to podaří, ale mají na to. Sebejistota Microsoftu tak dostává pořádně na frak a ani segmenty, kde si mohl být velikán z Redmondu ještě nedávno jistý v kramflecích, se teď nezdají být tak jasné.

Microsoft by se tak mohl za hodně dlouho transformovat do role, která by připomínala roli Applu – okrajového výrobce pro okrajový trh. Malá procenta podílu na trhu, ale třeba velké zisky a velmi spokojená a loajální cílová skupina. Pokud k tomu vůbec někdy dojde, bude to za dlouho. Ale více než kdy jinde teď jde vidět, že Microsoft začíná mít naděláno v gatích. Bez okolků to přiznává i sám – nechal totiž vvyrobit videa (ulice a bazar), která Chromebooky zesměšňují a lživě pomlouvají. Perfektní známka toho, že to, s čím neumí bojovat, alespoň pomluví.

Nový šéf Microsoftu bude mít před sebou pořádnou výzvu. Držím palce.