Název nového alba je docela přesný. Stejně tak by se ale mohlo jmenovat black and white, nebo sad and joy. Jako tomu bylo v předchozích albech, Jewel kombinuje nové songy s těmi, které napsala před deseti lety, možná ještě dříve. Nikdy nebyl ten kontrast tak vidět.

Dnes už je Jewel vdaná, žije se svým manželem na ranchi (nefalšovaným kovbojem) a je bezvýhradně šťastná. Má vše, o čem kdy snila a to se zákonitě odráží v její tvorbě. Nové skladby jsou textově mělké, oproti prvotinám z Pieces of You a Spirit. Ale kdo by jí to mohl mít za zlé? Jak jsem četl na internetu názory, vlastně jí to má za zlé spousta lidí. Jewel se změnila, už to není ta stará, vlastně mladá Jewel, která dokázala předat bolest ze svých písní tak sugestivně, že jste měli při její interpretaci oči jako houby (napité).

Říká se, že umělec musí trpět, aby jeho umění za něco stálo. Kdybychom to vzali jako fakt, nové album Jewel nestojí za nic, protože obsahuje řadu písní, jež jsou bezstarostně rozjuchané, optimistické, omezující se na Šimkovo a Grossmannovo: „Má mě ráda nebo ne, trhám ostny kaktusu…“, tedy texty o lásce, kterých je na tomto světě asi miliarda miliard a ještě víc. Na druhou stranu nesouhlasím, že Jewel je jiná, jakoby snad byla jiným člověkem? Když se zaposloucháte, tak písně jako Ten, nebo Satisfied mají stejnou naléhavost, a zrovna Satisfied, i když po první minutě poslechu jsem si říkal, Jewel, co nám to děláš, na konci při až banálním vyvrcholení, že: „Člověk byl stvořen pro lásku,“ jsem měl zase na krajíčku, stejně jako před těmi třinácti lety.

Album Sweet and Wild se tak perfektně hodí k dnešním prosluněným dnům. Asi se vám nestane, že byste se nad texty hlouběji zamysleli a spatřili v písních nějaké důležité sdělení (snad jen třeba zamyšlení se nad stářím). Ale co vám album dá, trochu té romantiky, a hlavně vám udělá radost v chytlavých (ale ne hloupých!) písničkách, které se možná hodí do komerčních rádií dokonce více, než ty z alba 0304, ale pořád jsou to písničky od srdce, napsané ženou, která se nachází v etapě života, kdy je prostě šťastná.

A je její záměr trochu z té radosti předat lidem něčím méněcenným, než zpívat o bolestech světa? Na to si odpovězte sami. Mě album Sweet and Wild udělalo radost a pro zvednutí nálady si ho budu pouštět ještě mnohokrát.