poster for 2014 movie Godzilla

Jedinou Godzillu kterou jsem doposud viděl, byla ta akčně odlehčená z roku 1998. Výborné trailery mě přesvědčily na tu novou, která slibovala mnohem vážnější a dramatičtější podání oblíbeného japonského monstra. O tuhle serióznější rovinu se film opravdu snaží celých svých 123 minut. Drtivou většinu stopáže ale zůstane jen u snahy.

Ne snad že by důležité scény vyznívaly směšně, nebo že by se to tvůrcům nepovedlo. Nová Godzilla není špatná. Není ale ani moc dobrá. Největší problém filmu je, že lidským hrdinům dává výrazně víc prostoru, než soubojům obřích potvor. A i když je ve filmu pár dobrých herců, nemají moc šancí zazářit. Většinou tak koukáte na trochu dorostlejšího Kick-Asse Aarona Taylor-Johnsona, který tady zrovna nevyniká.

Příjemný je Bryan Cranston, ovšem ten ve filmu zase tolik není. A Ken Watanabe? Ten většinou jen hrozně udiveně/osudově/překvapeně čumí a má u toho furt otevřenou hubu jako Kelišová. Kick-Ass do tahouna takového filmu ještě nedorostl a byť většina lidských scén nespadá do kategorie “utrpení”, je vám většinou dokonale jedno, co se komu stane. Hrozí že někdo umře? Whatever. Hrozí že někdo někoho ztratí? Kolik že je hodin?

Pak se na plátno ale přiřítí Godžira a začne se v oblíbeném San Franciscu mydlit s párečkem pěkných sviní, které žerou cokoliv nukleárního, co jim přijde pod ruku. Přítomnost dalších potvor mimochodem není spojler, bylo to v jednom z trailerů. A to by si člověk řekl, že když teda nefungovali lidi, budou fungovat aspoň potvory. Right? Wrong!

Na řežbu Godžiry s jinýma potvorama se kouká pěkně, o tom žádná. Ale jaksi ty souboje nemají šťávu. Nemá to ten náboj, který by tomu mohla dodat třeba super hudba, lepší střih, nebo tak něco. Na hudbu si vůbec nepamatuju a vlastně se mi z hlavy už takhle na druhý den vykouřila většina věcí. Navíc to není ani kdovíjak vizuálně působivé. Celá Godzilla většinou vypadá jako Gears of War – samá šedá, hnědá, žádné barvy…

Ve filmu nechybí několik opravdu zajímavých a/nebo působivých scén (koleje, skok padákem…), ale je to žalostně málo. Zbytek se brodí v obyčejné blockbusterové průměrnosti, která vás spíš nudí. Nepomohlo ani velké IMAXové plátno. Novou Godzillu si tak radši někdy za čas stáhněte, za návštěvu kina to spíš nestojí. Bohužel…