Fathers Day

Astron-6 je poměrně neznámé kanadské „studio“, které si založilo pár kamarádů, kteří točí za pár šupů většinou krátké filmy nebo trailery ve stylu brakových hororů z osmdesátých let. Ono nazývat Astron-6 jako filmové studio, není zcela přesné. Je to prostě jen parta nadšenců, kteří se rozhodli něco podniknout, a právě Father’s Day je jejich prvním větším projektem, ke kterému jsem se dostal jenom proto, že jsem fanoušek společnosti Troma, která se na tomto filmu podílela.

V městečku Tromaville se koná Den Otců, a spolu s ním začíná jako každý rok řádit brutální vrah Fuckman (vážně!), který pojídá nebohé tatínky. Jenže to tentokrát nebude mít tak jednoduché, na stopu se mu dostává hlavní hrdina Ahab, který baží po pomstě. Spolu s ním se na lov vydává homosexuální mladík Twinkie, mladý kněz a Ahabova sestra, která pracuje jako striptérka v zaplivaném baru (který vede modrooká dračice Sleazy Marry).

Jak vidíte, film se nesnaží být nějakým vážným hororem s hlubokým příběhem, ale poctou starým hororům, jako byla třeba Rodriguezova Planet Terror. Užijete si spoustu utrhaných končetin, hektolitrů krve a obnažených žen, prostě všeho, co od takového filmu chceme. Jistě, herci neuvěřitelně přehrávají, kamera je občas strašně nepřehledná a spousta efektů vyznívá hrozně lacině. To všechno tu je, ale myslím, že můžeme tvůrcům odpustit. Ono když to vezmu kolem a kolem, na amatérský film nejsou triky až zas tak špatné, třeba Peklo a monstra vypadala vcelku pěkně. Co musím vychválit, jsou gore efekty. Dnes je zvykem, že se všechno nahrazuje příšernými počítačovými triky, ale tady ne. Vše je tu poctivě vyrobené na koleni (kromě výstřelů zbraní), a vypadá to pěkně. Chytlavý osmdesátkový synthwave soundtrack náhledně ladí s vizuální retro stránkou filmu. Na obrazu se občas objevují škrábance jako ve starých filmech nebo jsou zde až přehnaně syté barvy.

Father’s Day je parádní jednohubka, kterou si s kamarády pustíte na nějaké párty se spoustou alkoholu, a rozhodně si zaslouží vaši pozornost. Někomu možná budou možná vadit herecké výkony nebo někdy až příliš nechutné brutalitky, ale pokud budete ve správné náladě, určitě se vám to bude líbit.