Sam & Max sú dnes jedinou úspešnou epizodickou hrou. Napriek tomu, že už v dávnej minulosti boli pokusy o epizodické hranie, až Telltale zrejme prišli na ten správny spôsob ako doručiť epizodický obsah hráčom. Epizodický formát umožňuje tvorcom otestovať si na hráčoch základné myšlienky. Ako povedal Dan Connors z Telltale Forbesu, je rozdiel keď vynaložíte 400 000 dolárov na pilot (toľko stál pilotný diel Sama a Maxa) alebo vyhodíte niekoľko miliónov dolárov za vývoj a hra potom prepadne.

Telltale má množstvo fanúšikov, a dobre si uvedomuje silu spolupráce s komunitou. Túto spriaznenosť dokumentujú aj niektoré fotky na Telltale blogu, kde fanúšikovia, po ukončení druhej sezóny, poslali zamestnancom darčekový kôš. Telltale si je vedomé tohto puta. Na druhej strane Sam&Max boli silnou značkou už keď začínali – nie len vďaka legendárnej hre od LucasArts. Úlohou Telltale bolo, len nepokaziť čo je dobré a obdariť tak po zaujímavých adventúrach hladné publikum.

Podarilo sa. Dnes v Telltale games chystajú novú sériu určenú pre WiiWare a PC, tiež podľa (u nás ani nie, u nich áno ;-) ) známej licencie pod krkolomným názvom Strong Bad’s Cool Game for Attractive People. A druhú, ešte neoznámenú – pravdepodobne tiež sériu. Pokiaľ sa ujme. Seriálový princíp v Telltale funguje podobne ako jeho televízny predobraz. Ujme sa pilotný diel, ohlasy sú dobré, hra sa predáva, seriál sa bude tvoriť. Ak nie, stopne sa, skôr akoby zožral zbytočné financie a stal sa stratovým. A v Telltale to funguje skvelo.

V podnikateľskom prostredí je úspech jedného mnohokrát signálom pre ďalších. Im to funguje, prečo to tiež neskúsiť. Zaujímavé, že zatiaľ každý zlyhal. Áno, mohli by sme nazvať Valve a ich Half-Life epizódy úspešnými, ale sú to skutočne epizódy? Epizódy tak ako si ich predstavujeme, vydávané vo viac-menej v krátkych pravidelných intervaloch. To určite nie.

Na druhej strane, o koláč s epizodickým obsahom sa usiluje i Hothead Games s ich Penny Arcade (PC, Xbox Live Arcade). O návrat na hernú scénu sa s epizodickým obsahom pokúsi aj Ron Gilbert a jeho DeathSpank. Podľa Forbesu stál vývoj Penny Arcade cez 1 milión dolárov a vývoj trval 18 mesiacov. Hothead Games momentálne pracujú na druhej epizóde, ktorá by mala stáť polovicu prvej epizódy a zabrať zhruba polovičný čas na vývoj. Či sa im to vyplatí, si môžete už onedlho vyskúšať.

I v minulosti tu boli pokusy o epizodický obsah (zabudnuté, celkom kvalitné RPG Siege of Avalon), ale nie vždy sa podarilo určiť správny smer a pomer síl. Až Telltale Games našli ten správny recept, ktorý zatiaľ funguje bez problémov. Dve – tri hodinky zábavy sú tak akurát na poobedňajšiu siestu. Bude zaujímavé sledovať, či sa tento trend uchytí aj u iných vývojárov.