Squad based tahovek není nikdy dost a kromě dlouho očekávaného pokračování PS3 hry Valkyria Chronicles si na handheldu od SONY můžete zahrát i hru Warhammer 40k: Squad command, která vám dá kontrolu nad jednotkou obávaných Space Marines.

 

Squad command je sice hry ze stejného žánru jako Valkyria Chronicles II (první dojmy), ale bohužel co se týče příběhové stránky hry je to její přesný opak. Ve Valkyrii máte partu, kterou postupně poznáváte, jejíž členové se vyvíjí a ke které máte nějaké ty (citové) vazby. V Squad command vám hra prostě hodí do ruky jednotku bezejmenných Space marines, u kterých je vlastně i jedno, kdo nebo kolik lidí během mise umře, prostě jen nesmí vychcípat všichni. Příště dostanete nový. Je to prostě cannon fodder :-)

Hra jinak není špatná, má sice nějaký mouchy, ale když se oprostíte od absence příběhu, tak jde o dobře hratelnou a zábavnou tahovku, i když pár much by se teda našlo. Ty dvě největší masařky se jmenují přehled o dění při nepřátelském tahu a pohled kamery na bojiště. Oboje spolu souvisí. Ve hře máte totiž dvě možnosti, jak se dívat na bojiště a to buď izometrickým pohledem (jediná volba přímo pro pohyb a boj jednotek) a nebo zeshora na zmenšený plánek bojiště s ikonami místo jednotek. Izometriký pohled bohužel občas dokonale mate v tom, kde se vlastně jednotka přesně nachází a když se vám nepřítel šikovně schová, je problém ho zaměřit zbraní. Co se děje v nepřátelském tahu má zase smysl sledovat jen ve zmenšené mapě, protože jinak nevidíte nic – hra se automaticky nepřepíná na jednotlivé nepřátele, ale zůstane přepnutá na jednoho z vašich vojáků a vy tak často ani nevíte kdo na koho střílel a odkud a proč zrovna tenhle voják umřel a kdo to do něj čím napálil.

Další malou muškou je ještě nevyváženost některých zbraní – například laserová puška je naprosto k ničemu, protože i když je výkonná, vojáci se s ní prostě neumí trefit. Sniperka je zase až moc přesná, ale na to si zas tak moc nestěžuju :-)

Zbytek hry už je fajn. Můžete si zvolit sekundární zbraň, prostředí je zničitelné, dá se střílet skrz okna, AI nepřátel není úplně tupá a nepřátelé se často schovávají. Protože nepřátelé jsou vždycky v solidní přesile, je potřeba taktizovat a využívat vojáky s různými zbraněmi (dobré jsou třeba dvojice vybavené sniperkou / raketometem). Ve hře se taky dostanete k tankům a bojovým robotům, nepřátel je několik typů, mají zbraně odpovídající těm vašim a je potřeba se nejdřív zbavovat těch nebezpečnějších. Taky je potřeba přemejšlet, jestli ta zeď za kterou jste je dost silná, protože stačí pár ran silnější zbraní a zeď už není :-)

Ve hře je patnáct misí, sice se to může zdát málo, ale mapy nejsou zrovna malé a nepřátel je dost, takže hra chvíli vydrží. Řekl bych že pro fanoušky Warhammeru 40k je to jasná volba a pro fandy tahovek (X-COM, Gorky 17, Valkyrie) to každopádně stojí za zahrání. Já jdu vyměnit ty laserový pušky za něco rozumnýho a jdu ty kacíře vykostit. Ať žije Císař !

UPDATE: malý dodatek po dohrání hry zde