Nový Need for Speed mají problém. Nikdo se na ně netěší, nikdo od nich nic nečeká a nikoho vlastně nezajímají. Je to vůbec problém? Není to naopak dobře?
Je.

Hned od oznámení bylo jasný, že tu něco nehraje. Proč se vracejí ke starému neúspěšnému konceptu příběhových závodů? Proč Black Box? Každej okamžitě věděl, že tohle bude béčková a naprosto zbytečná hra. Moc dobře to určitě vědí i chlapci v EA. Prostě záplata na rok 2011. Odškrtnutá fajfčička.

A taky že jo. Nedávno vydaný demo je zoufalá zoufalost od zoufalých vývojářů pro zoufalé hráče.
Nemám nic proti arkádám. Loni jsem si moc užil Hot Pursuity a občas si je zahraju do dnes, abych se pak vztekal u veledebilní cheatovací AI. Jenže Black Box není Criterion. Neumí udělat pěkně a přirozeně vypadající svět. Neumí udělat zábavnej a jednoduchej jízdní model. Neumí v hráči vyvolat radost z ježdění. Neumí udělat závodní hru.

Jízda v The Run je těžko popsatelná a neuvěřitelně podivná míchanina Wipe-Outu, závodního člunu a třítunovýho náklaďáku. A opravdu není zábavná. Frostbite 2 by měl asi zůstat jen u tanků a Humvee.
Řítíte se silnici za rádoby dramatické hudby, hra vás nutí kličkovat mezi padající lavinou a kameny, jenže ejhle. Ono to nejde. Buď jste opření ve zdi napravo nebo ve svodidlech nalevo. Vyberte si. V lepším případě svodidly propadnete do propasti a utrpení skončí. Asi na vteřinu. Pak jste zpátky na trati.

The Run je vlastně jen o grafice. O ničem jiným se v souvislosti s ním nedá mluvit. Všechno ostatní je marný a předem odsouzený ke kritizování. Bohužel ani ta grafika není, co to asi mělo být. Je to ale aspoň něco. Sice je těžce obyčejná, až na krásné nasvícení průměrná, ale kouká se na ni pěkně. Vtipné věci, jako například když projíždíte pod lavinou a auto zůstává lesklý jako psí kulky, přehlížím. Docela smutné je, že zmíněný Hot Pursuity vypadaly v mnoha věcech mnohem lépe a hlavně méně uměle.
Dosti mě svojí přehnanou “akčností” iritovala kamera zpoza auta. Při každým brzdění se auto přitlačí na obrazovku, až uskakujete od televize, aby vám nepřerazilo nos nebo při zatáčení mizí do rožku obrazovky. Asi chce konečně ujet ze své mizérie… Je to otravné, nepřehledné a osobně při takových blbinách ztrácím přehled, jak se auto vlastně chová. Zachraňuje to pěkný pohled od nárazníku se stylovou vinětou a kůl efekty, na které je radost pohledět.

Pojďme dělat ukvapené závěry! Dle dema jde jednoduše o další díl na vyplnění roční mezery. Black Box dostane nějaké chechtáky za tradiční, průměrný produkt a jiný tým na příští rok udělá dobrou hru.
Tak to chodí.