Poslední dobou se všude mluví o digitální distribuci. Pára (steam) se nám nějak chytla, na konzolích to taky vypadá dobře (XBOX LIVE, PSN), takže se začínají vynořovat další projekty jako je třeba GOG.com, kde seženete starý pecky za pakatel a myšlenka na budoucí zánik klasických krabic s hrami se plíží do mysli více a více lidí.

Nemám nic proti Steamu ani GOG.com a možnost stáhnout si nějakej ten dodatečnej obsah na Xku (nebo třeba XBLA arkády) se mi líbí, ale při myšlence na totální přechod na digitální distribuci (odteď DD, ať to je kratší, OK ?) se mi ježí vlasy hrůzou na hlavě. Proč ? Odpověď je jednoduchá – protože by tak totálně zanikl trh s použitými hrami.

Proč mě to vlastně zajímá ? Jsem socka ? A proč by to mělo kromě chudých studentů (který si ty hry stejně zpirátěj) zajímat i někoho dalšího ? No, protože podle mě pak nebude distributory, kteří mají hlavní slovo (aspoň si to myslím) ohledně ceny hry, nic nutit, aby zlevňovali. Koukněte se kolem, už nám to tady začíná – aktivace hry po Netu (třeba zrovna na Steamu). Co jsem slyšel, některý hry si navážete na Steam účet a konec. Hry co jste koupili za litr a kterou jste třeba dohráli za deset hodin se už nezbavíte. Jasně, pro distributory je to ráj – jednu hru prodají jednou a mají záruku, že si jí nikdo jinej nezahraje.

Osobně hraju od doby kdy mám XBOX 360 z drtivý většiny právě bazarovky. Je mi jedno, že si hru zahraju až 3-6 měsíců po vydání, ale za tu dobu klesne její cena v bazarech na cca 500 Kč i míň. No a samozřejmě že hru po dohrání zase často prodám dál. Asi by se dalo diskutovat, jakej je vlastně rozdíl mezi mnou a pirátem, protože přímo ode mě nemá distributor žádný prachy, ale to je stejná situace jako s ojetým autem, akorát že auta člověk nestřídá tak často :-)

Jsem moc rád, že proti aktivacím a věcem souvisejícím s omezením bazarového obchodu s hrami se bouří i lidi v zámoří. Docela mě to onehdy překvapilo když jsem v podcastu next-gen.biz slyšel, jak moc vážně berou lidi v USA zvýšení ceny hry z 50 na 60 dolarů (a to je to pro ně pakatel). Jenže se bojím, že časem k přechodu na totální DD dojde a já pak asi totálně přejdu na jinýho koníčka, protože kupovat všechny hry za 1500 Kč se mi ale fakt nechce.