Chrome experimenty jsou moc fajn. Občas to jsou jen blbůstky, ale občas tam člověk najde zajímavou hříčku, která není působivá jen z technologického hlediska, ale hlavně regulérně zabaví. Někde na pomezí balancuje i Chrome World Wide Maze, nebo-li bludiště. CHWWM bychom mohli považovat za regulérní hru, která nepřináší nic nového obsahem, ale formou. Znáte to sami – máte kouli v nějakém “bludišti” a musíte ji donavigovat do cíle. Cestou sbíráte nějaké věci a dokoulením se do cíle hra končí. Tady je vtip v tom, že ono bludiště si můžete udělat z libovolné webové stránky.

Ony tyhle hrátky s webovými stránkami nejsou nic nového. V roce 2011 jsem psal u mě na blogu o tom, že si můžete libovolnou webovou stránku rozstřílet. Tentokrát tu máme trochu mírnější využití a možná ještě zábavnější. Chrome World Wide Maze je minimálně zajímavé z technologického hlediska. Funguje to tak, že jako první krok si CHWWM na počítači spárujete s prohlížečem Chrome v mobilním zařízení. Ať už máte tablet nebo telefon, půjde Vám to ve všem. Pak zadáte stránku, na které si chcete zahrát, ono ji to nějak přechroustá a pak jedete.

Výborný je hlavně ten úvod, kdy stránku vidíte normálně jako byste ji viděli na webu, ale pak se oddálí, rozloží se do několika vrstev a prvků a pak je to na vás. Na mobilu/tabletu máte přehlednou mapu a tlačítko pro aktivaci a skok. Na počítači pak 3rd person pohled na kouli a frčíte. Kouli ovládáte přes senzory v mobilním zařízení, takže tablet/telefon naklápíte na všechny možné strany a koule jezdí. Musíte ale držet virtuální tlačítko pro aktivaci. Pokud ho pustíte, koule se zastaví. Pak můžete ještě skákat, což je trochu riskantní, ale občas je to potřeba.

Když si dáte CHWWM na nějaké jednoduché stránce, třeba google.com, je to brnkačka. Jakmile si tam ale šoupnete nějakou náročnější stránku, která má hodně prvků, tlačítek, meníček apod., tak se zapotíte a v časovém limitu to třeba ani nestihnete. Subjektivně mi přišlo, že ovládání pomocí naklápění není úplně nejpřesnější a koule občas reaguje příliš citlivě, takže trefit se do úzkých uliček se mi málokdy podařilo na první pokus. Pár desítek minut jsem u toho ale vytuhl a zkoušel různé weby.

Zkuste si to taky. Chrome World Wide Maze je zdarma a pravděpodobně máte všechno, co k hraní potřebujete. Navíc nepotřebujete instalovat žádné pluginy, nemusíte nic stahovat, prostě jen hrajete:

http://www.chrome.com/maze/