Do nemeckej hernej, vývojárskej scény vidíme len sprostredkovane. Väčšinou keď sa k nám dotrepe (po dlhej dobe) nejaká hra, pri ktorej sa však čaká na anglický preklad (a z neho sa potom prekladá do češtiny – posledný Drakensang je toho dôkazom). Na druhej strane, pri The Fall to išlo aj s nemeckým dabingom a českým prekladom. Ale aspoň sme sa k tej hre dostali. A vôbec nebola zlá. Poďme však k veci – v Nemecku sa rozdávali ceny pre najlepšieho miestneho vývojára/spoločnosť a samozrejme aj hry.


Deutcher Entwicklerpreis 2010 (aka German Game Developer Award, pre anglicky hovoriaci svet, pre ten zvyšok sa uspokojí s konštatovaním, že sa jedná o ceny pre nemeckých vývojárov a nemecké hry :-) ) v kategórii najlepšie RPG získal zaslúžene Drakensang: Am Fluss der Zeit (Drakensang: The River of Time, u nás vydaný ako Drakensang: Řeka času). Povedzme si, zaslúžene. Ak vás napadne v tento moment lepšie nemecké RPG, tak sem s ním. Ďalej tu máme siedmych Settlerov za strategické hry a Lost Horizon za adventúry. V ostatných žánroch sa objavujú pre mňa celkom podivné mená. :-)

Cenu za najlepšie štúdio získal Blue Byte a najlepšieho vydavateľa si odviezla nemecká pobočka Ubisoftu.

V kategórii „Publikumspreis“ sa nájde jedno prekvapenie – teda vzhľadom na recenzie a všeobecné mediáne prijatie. Najlepšia konzolová hra… trochu napätia…ešte viac napätia, áno Arcania: Gothic4. Nuž ceny božie sú nevyspytateľné. :-)

Vidíte, cena odbornej verejnosti a predsa to nestačilo na to, aby RadonLabs neskončilo veľmi zle. V pazúroch spoločnosti, ktorá síce získala know-how RadonLabs a práva na značku Drakensang, ale už nie práva na Das Schwarze Auge. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá browser online hrami…skrátka, ten príbeh už poznáme. A je smutný.