I když nejsem žádný pamětník a MickTheMage by mi mohl skoro být otcem, tak se již můžu ohlédnout do historie a zavzpomínat jak jsem hrál před 10 lety GTA III. Bohužel z GTA III si nepamatuji skoro nic a nebýt konverze pro Apple a půjčeného iPadu bylo by to ještě horší. Hudbu jsem tam nevnímal. Přeskočím i Vice City, které je mnohými považováno za nejlepší díl série. Sorry guys. Vypíchnu snad jen loadovací obrazovku, kde pár sekund hrála Video Killed The Radio Star. Což pro mě v té době byla ta příjemná „retro“ písnička co hráli mámě na radiožurnálu. Moje jediná hudební vzpomínka na tuhle hru. Moc dílů GTA už nám nezbývá a přenosným zařízením taky nevládnu. Rád bych tedy napsal pár slov o dvou stanicích. Očekávejte známé interprety, vzpomínky, kvalitní hudbu a snad i úsměv na ústech.

Radio X

This is our time, this is our sign. X! 
Embrace it! Feel like you mean something. 
You are alternative.

žánry: alternativní rock/metal, heavy metal, hard rock, grunde
Radio X z Grand Theft Auto: San Andreas mi ukázalo, rock nejsou (jen) Kabáti. Samozřejmě velice zjednodušeně napsáno. Asi ta nejsilnější vzpomínka vznikala při projíždění krajinou mezi vesnicemi. Tak jsem strávil v SA několik hodin a proto se roadtripový hity jako Fools Gold od Stone Roses nebo Personal Jesus od Depešáků docela vryly do hlavy.
DJ na Xku je rebelka Sage (Jodie Shawback), které není sex s cizincem cizí a dokonce spala se všemi členy kapely Danzig. Sage silně nevěří lidem starším 29-ti let a přiznává že čichala ředidla a éter. Věří v reinkarnaci a nejlepší způsob jak sesadit vládnoucí vrstvu je nevolit. Níže jsem vybral 3 písně spolu s komentářem od Sage. Takové Best of Radio X.
„Here’s a little song about something I’d love to do. L7 with Pretending Death. I feel dead right now!“
L7 – We’re Pretendig of Death

„Oh god I love grey, it’s like a color not dedicated to one side yet. It’s still figuring out how cool it is … So there’s a pretty good chance you can sleep with it!“
The Stone Roses – Fool’s Gold 

„See? Do you se? Finally? We don’t believe your lies! We are protesting by bombing your heads up and down by being angry and not voting. We really gonna make a difference.“
Rage Against The Machine – Killing In The Name

Nechci tu vypisovat celý playlist, když si každý může najít vše na youtube nebo si to rovnou stáhnout z netu. Všichni, kdo ještě Radio X neznají nebo na San Andreas zapomněli, si pak můžou najít skladbu, kterou začnou.

Radio Broker

We’re not hipsters,
we just like that stuff.
 
žánry: alternativní rock, indie rock, dance-punk
 
Hipsterské rádio, které se tím nijak netají. Je zajímavé, že jsem si Broker oblíbil, již v době kdy jsem nevěděl, že slovo „hipster“ existuje. Po Radiu X jsem přestal poslouchat Kabáty, po Brokeru jsem začal poslouchat indie (divný) rock. Zhruba před rokem jsem se zhrozil, že playlistu figurují i Black Keys. Po launchi GTA IV jsem je zkrátka neznal.
DJ je Juliette Lewis, která hraje sama sebe a které se do playlistu rádia dokonce podařilo protlačit jednu svoji skladbu. V zámoří je (kapela) asi známější než u nás. Sama nadává na konzumní společnost, dost pije a chodí k psychiatrovi. Broker se díky ní naplňuje vtipem, jako když například oznamuje přestávku pro zprávy: „Time to get little ironic for a minute. It’s news time!“
Rockstáři namixovali hudbu, kterou si průměrně poslechnu jednou za týden a mám ji rád víc než tu z Xka. Možná to je jen mojí doznívající pobertou, možná mi jenom jebe. Navíc je pár hispterů i v marketingovém oddělení, protože dvě skladby použili v propagaci. Jednu v traileru druhou v TV reklamě. V datadiscích pro čtverku Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City přibilo v playlistu ještě 12 skladeb, bohužel s hrou jsem neměl tu čest. Přesto bych zmínil alespoň jednu, která svým videoklipem vyjadřuje ducha Brokeru. Níže najdete opět Best of, které se nevybíralo vůbec lehce. Přidávám ještě youtube odkaz na celý playlist.
„Here’s one great life irony: On the one hand all my friends join social networking sites, on the other hand they are too cool to ask anyone to be their friends. On the third hand I don’t like them anyway and that’s society!“
Whitey – Wrap It Up

„If you’re wearing woman’s jeans, you snore a coke and kissed another man – you belong to Radio Broker!“
Deluka – Sleep Is Impossible

„If you acctually go to sleep on friday night, this station may not be for you. It’s Radio Broker. We still drinking when the sun comes up, typically on exclusive after party where everyone just sits around looking moody and very irony, you know the type. That’s what’s broker’s style is all about. We don’t hang out with breeders, we are hopelessly single, we are disfunctional but in a good way!“ (dlouhý ale dobrý ;)

Greenskeepers – Vagabond

Radio ???

Pokud jste dočetli až sem a něco si poslechli, tak jsem samozřejmě rád a dám vám hádanku co očekávám od GTA V. Chvíle napětí … Ano, chci kvalitní rockové rádio, které budu moct poslouchat roky dokola. Někdo by mohl namítnout, že to o čem jsem napsal je to prostý playlist několika skladeb, který si může kdykoli vytvořit každý sám. A může! Ale rádia ze série GTA mají jednu vzácnou přísadu a to jsou vzpomínky z hraní. Ty si musíte zažít.
zdroje: wikipeadia a tenhle šikovný blog http://grandtheftautosoundtrack.blogspot.cz/